Zdjęcie: Tommy Aquario, Laetacara drosigera, młody osobnik.
Zdjęcie: Sławomir Fluder, Laetacara drosigera
Nazwa gatunkowa: Laetacara drosigera.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: akara czerwonobrzucha, akara wiśniowa.
Występowanie geograficzne: Ameryka Południowa w dorzeczu rzek Parana, Guapore, Paraguay i w Południowym dorzeczu Amazonki (Południowa Brazylia, Paragwaj i Północna Argentyna).
Wygląd: tułów beżowo-oliwkowy z białymi wstawkami, od oka do płetwy ogonowej występuje czarny, nieregularny wzór ułożony w linii, podbrzusze koloru wiśniowego (stąd polska nazwa), na płetwach występują błękitne refleksy, który są widziane tylko pod odpowiednim katem padania światła.
Rozmiar: do samce do 9,5 cm, samice do 7,5 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: wolno płynące wody (rzeki i strumienie) o małym i spokojnym nurcie, z kawałkami drewna na dnie i roślinnością.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 4,5-6,5, GH 1-8.
Temperatura: tolerowana 20-28°C, zalecana 22-25°C.
Zalecany minimalny litraż: 120 l. (dla jednej pary) w akwarium wielogatunkowym.
Zachowanie: spokojna, łagodna i widoczna w zbiornika ryba, nieco agresywna jedynie w trakcie tarła i opieki nad potomstwem. Ryba dobierają się w trwałe monogamiczne pary. Są pokojowo nastawione do pozostałej obsady. Kolorystyka u tych ryb jest oznaką ich nastroju - ryby zestresowane blakną w kilka sekund, natomiast osobniki dominujące i pewne siebie są mocniej wybarwione.
Dieta: wszystkożerne z tym, że pokarm pochodzenia roślinnego powinien stanowić u nich zdecydowaną mniejszość - np. 10-15% ich diety. Najlepiej podawać pokarm mrożony i żywy w postaci drobnych bezkręgowców, pokarmy suche paszowe są również przyjmowane ale powinny stanowić mniejszość w diecie.
Dymorfizm płciowy: słabo zaznaczony, dorosłe samce są nieco większe od samic i mają nieco mocniejszą kolorystykę, płetwa grzbietowa u nich jest także nieco wydłużona.
Rozmnażanie: ryby dobierają się w pary. Wycierają się na płaskim kamieniu, korzeniu lub szerszym liściu, który najpierw czyszczą. Samica składa ikrę w ilości około 200-300 sztuk. Wylęg następuje po około kilku dobach (zależne to jest od temperatury - w cieplejszej wodzie szybciej). Oboje rodzice opiekują się ikrą. Młode można wykarmić nawet suchym roztartym pokarmem suchym, jednak dla ich najlepszej kondycji najlepiej podawać im pokarm żywy - np. malutki wylęg solowca.
Uwagi: gatunek jest uważany za odporny i nadaje się do akwariów z zimniejszą wodą.