Zdjęcie: Małgorzata Rosłon, Pseudotropheus cyaneorhabdos.
Zdjęcie: Małgorzata Rosłon, Pseudotropheus cyaneorhabdos.
Nazwa gatunkowa: Pseudotropheus cyaneorhabdos.
Nazwa polska: pyszczak Maingano (od wstępnej rodzimej nazwy).
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi we Wschodniej Afryce.
Wygląd: tułów ciemnogranatowy, na tułowiu i płetwach występują białe nieregularne linie. Nieco białego koloru jest również na płetwach (w tym ich obrys). Niektóre partie tułowia niemal czarne. Samce i samice mają takie same ubarwienie, z tym że samce są z reguły (zwłaszcza dominujące) nieco bardziej ciemne (czarnawe).
Rozmiar: samiec 11 cm, samica 10 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: strefa skalista oraz strefa przejściowa - głównie wśród gruzowisk skalnych.
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 8-8,5.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: jednogatunkowo - 240 l. (minimalna powierzchnia dna zbiornika 120x40 cm), wielogatunkowo - 450 l. (minimalna powierzchnia dna zbiornika 150x50 cm).
Zachowanie: gatunek agresywny i terytorialny, trzymający się głównie skał. Zaleca się tworzenie haremów (w układzie 1+3).
Dieta: roślinożerne (90% diety). W akwariach bez problemu pobierają pokarmy sztuczne w postaci płatków i granulatów. Wskazany znaczny udział glonów w diecie.
Dymorfizm płciowy: występują słabo zauważalne różnice w ubarwieniu i wielkości (zobacz "Wygląd" oraz "Rozmiar"). Dominująca samica może mieć mocniejsze kolory niż zdominowane samce. Atrapy jajowe na płetwie odbytowej samców (rysunek żółtych jaj) nie zawsze dają pewne określanie płci, gdyż mogą one występować u niektórych samic (słabo zaznaczone lub szczątkowe).
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. W jego trakcie samica składa partiami jaja (głównie wśród skał), które samiec od razu zapładnia. Następnie samica natychmiast zbiera ikrę do pyska i ją inkubuje przez 20-30 dni (długość czasu jest zależna od wielu czynników - m.in. od temperatury wody). Młodych jest zwykle około 10-20 szt. Po tym okresie wypuszcza wylęg i pilnuje go jeszcze przez pewien czas. W tym czasie młode można skarmiać dobrze rozdrobnionym pokarmem suchym.
Uwagi: gatunek może być mylony przez akwarystów amatorów z gatunkiem Pseudotropheus johannii.