Zdjęcie: Tommy Aquario, Tetraodon biocellatus.
Nazwa gatunkowa: Tetraodon biocellatus.
Nazwa polska: kolcobrzuch dwuplamy.
Występowanie geograficzne: Azja Południowo-Wschodnia.
Wygląd: tułów okrągły - balonowaty, płetwy małe, pyszczek nieco wyciągnięty w ryjek (dziób), oczy duże - wystają poza obrys głowy, ryba potrafi obracać gałkami ocznymi, przy oczach występują pierzaste wyrostki, płetwy przezroczyste, podbrzusze jasne (białawe), na grzbiecie charakterystyczny zaokrąglony wzór siatkowy złożony z żółtych lub beżowych linii na czarnym, brązowym lub beżowym tle. U nasady płetwy ogonowej znajdują się dwie plamki - czarne oczka (stąd nazwa), niektóre odmiany mają również dodatkowe oczko na grzbiecie lub przy płetwach piersiowych. Ubarwienie wraz ze wzorem na ciele bardziej przypomina rybę morską.
Rozmiar: w naturze samice do 10 cm, w akwariach zazwyczaj do 8 cm.
Długość życia: niektóre źródła wskazują maksymalny wiek tego gatunku na ponad 15 lat.
Typ środowiska: słodkie wody (rzeki i jeziora) o wolnym przepływie. Gatunek nie jest spotykany w estuariach.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 6,8-7,8, woda średnio-twarda lub twarda. Ryby już od wielu lat często trzymane są w wodzie słonawej - zwłaszcza w Azji. Obserwacje wykazały, że znoszą bez uszczerbku na zdrowiu niskie zasolenie w okolicach 2-4‰ i nawet są wówczas mniej podatne na choroby. Niektórzy akwaryści trzymają ten gatunek w zasoleniu nawet 8‰.
Temperatura: tolerowana 22-27°C, zalecana 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 160 l.
Wystrój zbiornika: kamienie, drewno, podłoże piaszczyste lub żwirowe, może uszkadzać delikatniejsze rośliny.
Zachowanie: ryby te są dosyć spokojne w odniesieniu do innych gatunków ryb w przeciwieństwie do wielu innych gatunków kolcobrzuchów, z reguły nie interesują się innymi gatunkami. Są śmiałe i ciekawskie, bardzo aktywne, wszędzie ich pełno, cały czas są w ruchu. Trzymać je należy jednak pojedynczo bez towarzystwa innych osobników swojego gatunku, gdyż walczą między sobą i uszkadzają sobie płetwy (wobec siebie są złośliwe i uszczypliwe). Bardzo boją się nagłego włączania i gaszenia oświetlenia - mogą wówczas wyskakiwać ze zbiorników (warto zaopatrzyć się w lampę o funkcji zmierzch / świt).
Dieta: mięsożerne - uwielbiają ślimaki wodne i małże, zjedzą również krewetki, kryla, lasonoga, wodzień, dżdżownice, drobne kawałki filetów rybnych. Sztuczny pokarm suchy pobierają bardzo niechętnie a najczęściej w ogóle. Niektóre źródła wskazują, że żywią się również w niewielkim stopniu miękkolistnymi roślinami - więc mogą je także uszkadzać w akwariach. Ryby są w miarę śmiałe i niemal od razu pobierają pokarm z pensety - należy je karmić indywidualnie, ponieważ przegrywają konkurencję o pokarm z wszelkimi innymi gatunkami ryb w akwariach jeżeli nie ma tam ślimaków wodnych. Podawany pokarm powinien mieć taką formę, aby ryby mogły odrywać drobne kęsy i kruszyć zębami skorupy mięczaków. Ma to na celu doprowadzanie do ścierania się ich zębów. W przypadku ciągłego skarmiania pokarmem drobnym zęby będą stale rosnąć a to z czasem będzie wymagać ich skrócenia, gdyż uniemożliwi to tym rybom pobieranie pokarmu w późniejszym czasie.
Dymorfizm płciowy: nie do rozróżnienia.
Rozmnażanie: brak danych.
Uwagi: brak.