Wszelkie uszkodzenia skóry ryb, nie tylko głębokie ale i także płytkie mogą być miejscami szczególnie narażonym na infekcje grzybicze, bakteryjne, wirusowe czy pasożytnicze. U ryb naturalną powłokę ciała tworzą zwykle skóra, łuski i śluz. Jest to bariera, która także chroni narządy wewnętrzne oraz krwiobieg przed wnikaniem patogenów. Z chwilą gdy bariera ta ma ubytki i nie jest szczelna tworzy potencjalne zagrożenie dla zdrowia ryb. W akwariach zdarzają się różne przypadki. Niekiedy pewne osobniki mogą zostać pogryzione przez inne silniejsze ryby. Czasem może dojść do otarć czy skaleczeń w trakcie gonitwy o korzeń, o sprzęt, o podłoże lub o kamienie. Istnieją nawet przypadki gdy akwaryści wyciągali drzazgi z tułowia ryb. Dlatego dobrą praktyką jest posiadanie apteczki akwariowej, dzięki której będziemy mogli wyciągać ciała obce z ran naszych podopiecznych jak i prawidłowo leczyć. O tym co skompletować do takiej apteczki jest napisane szerzej w artykule dostępnym w linku poniżej:
Kliknij, aby przejść do artykułu o apteczce akwariowej
Osobniki zranione należy odławiać do osobnego zbiornika leczniczego, w którym ryby te będą mogły w spokoju podjąć leczenie. W tym czasie należy monitorować ich stan i odpowiednio dobrze karmić, wzbogacając dietę w preparaty wzmacniające (witaminy, makroelementy, preparat aloesowy). Rany, które nie goją się zbyt dobrze i które wykazują oznaki infekcji należy odkażać za pomocą np. rivanolu oraz dezynfekować wodę w zbiorniku leczniczym. Taki zabieg spowoduje, że wszelkie uszkodzenia będą mogły się normalnie wyleczyć.
Uwaga - mechanicznych uszkodzeń skóry, które zazwyczaj nie są trudne do wyleczenia, nie należy mylić z owrzodzeniami, wypryskami, naroślami czy przywrami, których nie wolno leczyć w sposób przedstawiony powyżej. Są to symptomy znacznie groźniejsze, które wymagają zdiagnozowania konkretnej choroby i dobrania odpowiednich leków.