Nazwa gatunkowa: Paracheirodon innesi.
Nazwa polska: Neon Innesa.
Występowanie geograficzne: w środowisku naturalnym występuje w zachodnio-północnych dorzeczach Amazonki (Kolumbia, Peru, Północna Brazylia) w Ameryce Południowej.
Wygląd: w górnej części ciała biegnie wąski niebieski, błyszczący, neonowy pas. U dołu w tylnej części ciała występuje czerwone zabarwienie, podbrzusze koloru białego.
Rozmiar: 3-3,5 cm.
Długość życia: maksymalnie 5-10 lat.
Typ środowiska: spokojne wody z piaszczystym dnem i dużą ilością korzeni oraz suchych liści, także tzw. czarne wody - kwaśne o ciemnym zabarwieniu.
Wymagane parametry wody: pH tolerowane 5,5-7,5, zalecane PH poniżej 7,0.
Temperatura: tolerowana 18-25°C, zalecana 19-23°C.
Zalecany minimalny litraż: 50 l.
Zachowanie: spokojne i towarzyskie - należy trzymać je w grupie minimum 10 osobników, gdyż są to ryby ławicowe, które w większej grupie są bardziej ośmielone.
Dieta: wszystkożerne - w naturze żywią się zazwyczaj niewielkimi bezkręgowcami, glonami oraz spadającymi owocami do wody. W akwarium regularnie powinno się im podawać pokarm suchy oraz mrożony.
Dymorfizm płciowy: samce są odrobinę mniejsze oraz smuklejsze od samic.
Rozmnażanie: trudne - na czas tarła ryby w podobnej ilości samców i samic należy umieścić w specjalnie zorganizowanym zbiorniku tarliskowym. Obficie karmione ryby, które mają zapewnione odpowiednie warunki (odpowiednio niskie PH, temperaturę oraz 30% odświeżonej wody) rozrzucają ikrę po całym zbiorniku (najczęściej wśród roślin lub rusztu). Wszystkie ryby po zakończeniu tarła należy przenieść. Wylęg następuje po około jednej dobie.
Zdjęcia: Lidia Grabuś
Tekst: Karol Skalski