Nazwa gatunkowa: Taxiphyllum sp. var. "Anchor Moss"
Zobacz także:
Jak rozumieć łacińskie nazwy gatunkowe (kliknij, aby przejść)
Nazwa polska: mech kotwicowy singapurski lub z jęz. ang. Anchor Moss.
Rodzina: Hypnaceae.
Typ: mech wodny.
Pochodzenie: nieznane - prawdopodobnie Wschodnia Azja.
Długość gałązek: poniżej 10 cm, wysokość plechy do ok. 12-15 cm.
Rozmieszczenie w akwarium: pierwszy, drugi lub nawet trzeci plan, gdy plecha obrasta duże obiekty jak np. wysokie kamienie, skały czy korzenie.
Przepływ wody: słaby / umiarkowany. Prąd wody nie powinien przechylać na boki gałązek.
Światło: słabe do umiarkowanego.
PH wody: 6,0-7,5.
Twardość wody: miękka do średnio twardej (lepiej rośnie w wodzie miękkiej, ewentualnie obojętnej).
Temperatura: tolerowana 16-30°C, jednak w uprawie optymalnej lepiej unikać skrajnych wartości temperaturowych.
Podawanie CO2: zbędne / niekonieczne ale może wspomagać wzrost.
Tempo wzrostu: umiarkowanie szybkie - zwłaszcza bocznych gałązek.
Poziom trudności uprawy: łatwy.
Ekspansywność: nie jest ekspansywny.
Namnażanie: należy odciąć wierzchołki gałązek lub podzielić plechę i przymocować ją do innego obiektu np. żyłką lub nitką. Po pewnym czasie mech przyczepi się do przedmiotu i będzie go obrastać. Uwaga - mech nie przyczepia się do szyb akwariowych.
Podłoże: bez znaczenia - mech rośnie na kamieniach, sztucznych dekoracjach (tła strukturalne, ceramika itp.) lub na korzeniach. Dobrze prezentuje się również na dnie.
Uwagi: nazwa odmiany tego mchu pochodzi od charakterystycznego wyglądu gałązek, które przypominają kotwicę - boczne odrosty na gałązce są długie i wygiętę w łuk, natomiast wierzchołki krótkie.
Przy uprawie należy kontrolować niski poziom glonów - obrośnięcie mchu glonami prowadzi do jego wymierania. Roślina rośnie powoli więc również jest narażona na przyczepianie się do niej zanieczyszczeń, pyłów, osadów. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest posiadanie zwierząt, które przebywają na mchu i go czyszczą jak np. krewetki karłowate. Przycinanie mchu jest bardzo kłopotliwe, ponieważ tonie on w wodzie i ciężko wyłowić odcięte kawałki. Jest na to jednak metoda - należy zamieszać wodą w akwarium co spowoduje, że fragmenty będą się przez krótką chwilę unosić w wodzie - wówczas należy szybko odłowić je siatką.