Zdjęcia: Erik Marquez, Taterundina ocellicauda.
Nazwa gatunkowa: Taterundina ocellicauda.
Nazwa polska: głowaczyk barwny.
Występowanie geograficzne: Papua Nowa Gwinea (na styku Azji z Australią)
Wygląd: głowa okrągła, duża z wysokim czołem (czoło wygrzbieca się coraz bardziej wraz z wiekiem - zwłaszcza u samców), samce bardziej kolorowo ubarwione. Ryby maja nieco opalizującego błękitu na płetwach i tułowiu. Ciało jest pokryte przerywanymi czerwonymi liniami. Płetwy zazwyczaj mają żółto zabarwione obrzeża, u podstawy płetwy ogonowej znajduje się czarna plamka.
Rozmiar: do ok. 7 cm (samice nieco mniejsze).
Długość życia: ok. 3-4 lata.
Typ środowiska: zarośnięte strumienie leśne i małe rzeki.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 6,5- 7,5
Temperatura: zalecana 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 80 l. dla jednej pary w zbiorniku jednogatunkowym, w zbiorniku wielogatunkowym zaleca się 160 l. pojemności.
Zachowanie: spokojne i towarzyskie w odniesieniu do znacząco odmiennych gatunków, jednak mogą być agresywne w stosunku do gatunków blisko spokrewnionych i niektórych babek. Ryby lubią towarzystwo roślin. Preferują aranżację z licznymi kryjówkami. Na dno wskazany piasek lub piasek ze żwirem. Ryby obierają swoje terytoria - preferują dolne strefy zbiornika. Samce walczą o terytoria - zazwyczaj się przeganiają.
Dieta: wszystkożerny z przewagą pokarmów mięsnych (sporadycznie uzupełnia dietę glonami). Najlepiej podawać pokarmy żywe i mrożone, które zmieszczą się w pyszczku tych ryb. Pokarm sztuczny w nadmiernych ilościach może być przyczyną problemów z układem trawiennym.
Dymorfizm płciowy: samce większe, bardziej kolorowe (zwłaszcza w okresie tarła), o większej głowie, która wraz z wiekiem wyraźnie oddziela się od tułowia (stąd nazwa polska - głowaczyk). Samice mniejsze, bardziej filigranowe, słabiej ubarwione o mniejszej głowie.
Rozmnażanie: łatwe - tarło odbywa się w grocie samca (zamiennie można zastosować małą doniczkę ceramiczną, gliniane rurki, skorupę kokosa), który zaprasza partnerkę do środka, prężąc przed nią swoje płetwy i tańcząc. Po złożeniu ikry przez samiczkę (20-40 szt) i zapłodnieniu jej przez samca opiekę nad ikrą przejmuje ojciec (matka jest przez niego wypędzana). Wylęg następuje po około dwóch dobach (zależy on od temperatury wody - w cieplejszej szybciej). Młode dosyć szybko zaczynają żerować i wówczas opieka samca nad nimi zostaje przerwana. Wylęg można skarmiać larwą solowca.
Uwagi: brak.
Zdjęcie: Emil Visan