Do zatrucia gazem CO2 w akwariach w zasadzie dochodzi tylko w tych zbiornikach, do których sztucznie podaje się ten gaz. Zazwyczaj są to akwaria roślinne typu HT oraz tzw. akwaria ogrody, czyli akwaria holenderskie. Należy mieć na uwadze, że dwutlenek węgla jest gazem śmiertelnym nie tylko dla ludzi ale także dla zwierząt, w tym dla wszystkich ryb akwariowych. Gazem tym, zwykle dostępnym z butli nie można się zatruć w domowych warunkach, ponieważ jego ilości w butlach ciśnieniowych czy innych zasobnikach nie są w stanie z reguły zaszkodzić człowiekowi (o ile bezpośrednio się ich nie wdycha). Natomiast dla ryb CO2 jest bardzo niebezpieczny i już niewielkie stężenia go w wodzie mogą być dla niektórych gatunków ryb zabójcze. Dlatego przy dozowaniu tego gazu do zbiornika należy cały czas monitorować proces jego podawania.
Jeżeli ktoś jednak zaczyna dopiero przygodę z wykorzystywaniem dwutlenku węgla w akwarium to powinien najpierw potrenować tą czynność na mniejszych zbiornikach, nawet 15-20 litrowych, w których będzie możliwość nauczenia się kontrolowania podawania tego gazu do wody bez żadnego potencjalnego niebezpieczeństwa dla zwierząt. Taki zbiorniczek wystarczy jedynie obsadzić roślinami. Po nabraniu wprawy i pewnego doświadczenia zestaw można przenieść do docelowego akwarium i tam zacząć go normalnie użytkować.
Ryby zatrute CO2 stają się apatyczne, powolne, pokładają się na dnie, zachowują się jakby były ospałe lub odurzone. Takie zachowanie w sytuacji braku reakcji akwarysty doprowadza najczęściej do śmierci ryb. W przypadku zauważenia takich symptomów u ryb należy szybko wyłączyć działanie zestawu CO2 i zareagować szybką podmianą wody - nawet 50% objętości zbiornika. Dodatkowo należy ustawić silne przewietrzanie wody i zwiększyć jej cyrkulację. W przypadku gdy w domu znajduje się inny działający zbiornik akwariowy o podobnych parametrach wody to wówczas ryby podtrute powinny być szybko odłowione i do niego przeniesione. Po wykonaniu tych czynności należy sprawdzić czy dawki podawanego CO2 do zbiornika nie były za wysokie i sprawdzić czy sprzęt dozujący nie uległ awarii, które dosyć często się zdarzają, zwłaszcza w tanich zestawach chińskich producentów.
Aby lepiej zrozumieć jak działają zestawy CO2 i jak zacząć z nimi swoją przygodę zapraszamy do zajrzenia do poniższego artykułu:
Kliknij, aby przejść do artykułu o zestawach CO2
W skrajnych, bardzo rzadkich przypadkach może dojść również do lekkiego podtrucia dwutlenkiem węgla w akwariach silnie zaglonionych albo bardzo mocno zarośniętych roślinami czy makroglonami. Rośliny w procesie fotosyntezy w nocy, przy braku oświetlenia pobierają tlen z wody i oddają CO2 zwiększając w ten sposób jego zawartość w wodzie. Sposób na tą sytuację jest dosyć prosty - wystarczy w przypadku takich problemów zwiększyć napowietrzanie w porze nocnej poprzez wprowadzanie powietrza za pomocą kostki napowietrzającej (ewentualnie kurtyny) lub dyszy napowietrzających w filtrze albo poprzez zwiększenie falowania tafli wody.