Zdjęcie: Cheryl Horning, hodowla zatoczków.
Warto rozważyć sobie założenie hodowli ślimaków zwłaszcza wtedy, gdy trzymamy ryby żywiące się mięczakami. W akwarystyce słodkowodnej są to np. gatunki bocji, kolcobrzuchów, niektóre gatunki pielęgnic amerykańskich czy niektóre gatunki pyszczaków z Malawi. Poza tym jest także wiele gatunków ryb morskich, które gustują w ślimakach - jak rogatnice, niektóre pensetniki itd. Myśląc o hodowli ślimaków najlepiej wziąć pod uwagę dwie grupy - rozdętki (Physella acuta, Physa spp.) lub zatoczki (Planorbarius corneus). Są to ślimaki, które bardzo szybko się mnożą. Wielu akwarystów ma plagę tych ślimaków w swoich akwariach. Często można wejść w ich posiadanie poprzez portale ogłoszeniowe, gdzie są one dostępne także za darmo. Warto zapytać także znajomych akwarystów. W sklepach zoologicznych raczej się ich nie sprzedaje.
Zdjęcie: Jakub Król, hodowla zatoczków.
Do hodowli potrzebne będą:
Małe akwarium o pojemności około 10-15 litrów (może być również większe), napowietrzacz z kostką lub malutki filtr, żwirek kwarcowy na podłoże, mało wymagające rośliny - moczarka kanadyjska, mikrozoria, hygrofile lub inne proste w uprawie gatunki oraz pokarm dla ryb akwariowych.
Wystarczy założyć akwarium - na dno nasypać warstwę ok. 4 cm żwiru, posadzić rośliny, zalać wszystko dojrzałą wodą z akwarium i wprowadzić kilka sztuk ślimaków. Będą się one mnożyć w zależności od dostępności pokarmu. Przy zwiększonym karmieniu drobnych ślimaków mogą być nawet setki sztuk. Ślimaki można karmić raz lub dwa razy dziennie pokarmami akwariowymi. Raz w tygodniu warto podmienić część wody w zbiorniku. Hodowli nie trzeba odnawiać co pewien czas, może ona mieć charakter stały. W miesiące zimowe warto przenieść ją na parapet, aby zwiększyć ilość światła dla roślin w zbiorniku. Temperatura pokojowa będzie dla ślimaków jak najbardziej odpowiednia. Poławianie ślimaków z hodowli zależy od własnej pomysłowości. Najprościej użyć gąbki i zebrać ślimaki z szyb, przesuwając ją od dołu do góry - wówczas ślimaki znajdą się na gąbce.
Zobacz także:
Artykuł opisowy o rozdętkach (kliknij, aby przejść)
Artykuł opisowy o zatoczkach (kliknij, aby przejść)
Tekst: Tommy Aquario