Uwaga - w artykule brak zdjęcia poglądowego. Pracujemy nad tym aby zdjęcia omawianego poniżej gatunku pojawiły się wkrótce.
Nazwa gatunkowa: Sinanodonta lauta.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: omułek tajwański.
Występowanie geograficzne: pochodzi z Tajwanu (Wschodnia Azja).
Muszla: owalna o długości do 7-8 cm w kształcie ucha w kolorystyce szarej, zielonkawej, beżowej, brązowej (także w kolorze przechodzącym z jednego w drugi). Posiada liniowe żłobienia, które są rozmieszczone równolegle do obrzeży krawędzi muszli.
Ciało: białe lub lekko żółte.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: słodkowodny - stawy i wody o lekkim przepływie.
Wymagane parametry wody: PH 7,0-8,0, KH 5-12. Gatunek bardzo wrażliwy na skokowe zmiany parametrów wody. Należy go aklimatyzować kropelkowo. Ponadto małż jest bardzo wrażliwy na preparaty, leki, nawozy i wszelką chemię akwariową.
Temperatura: w naturze 20-27°C.
Zalecany minimalny litraż: 80 l. na jednego osobnika.
Zachowanie: zwierzę to prowadzi osiadły tryb życia - przytwierdza się na stałe do podłoża za pomocą bisiora (wiązka nici, która powstaje z wydzieliny małża). Mięczak ten rozchyla muszlę w celu pobierania pokarmu, który odfiltrowuje z wody. Należy zapewnić mu spokój - inne zwierzęta nie powinny go naruszać, gdyż będzie to doprowadzać do tego, że małż będzie cały czas zamknięty i najpewniej umrze z głodu. Jako towarzystwo należy dobrać mu ryby, które żyją np. w toni wodnej lub przy powierzchni (nie przebywając przy dnie). Małża należy ustawić w miejscu zbiornika gdzie występuje wyczuwalny ruch wody ale nie gwałtowny. Małż powinien być przynajmniej częściowo osadzony w podłożu z otworem skierowanym do góry.
Dieta: zwierzę to jest osiadłym mięczakiem filtrującym, którego karmienie w zbiorniku akwariowym jest dosyć problematyczne. Małż odfiltrowuje pokarm z wody - fitoplankton, zooplankton oraz pył organiczny. W naturze żywi się m.in. pierwotniakami oraz glonami Euglenophyta spp. (odpowiedzialnymi za zielony zakwit wody). W akwariach można podawać mu pokarm w postaci zawiesiny (pokarm suchy starty na proch i wymieszany z wodą - np. spirulina, roztarte pokarmy sztuczne itp.). Należy wkraplać je pipetą w okolice małża w odległości kilku centymetrów od niego tak aby nie zdążył się on zamknąć (fluid wkrapla się w taki sposób aby płynął z prądem wody w kierunku małża). Karmienie powinno odbywać się kilka razy dziennie o równych odstępach czasowych.
Rozmnażanie: Nie możliwe w akwariach amatorskich.
Uwagi: małże omułka tajwańskiego są spożywane przez biednniejszą ludność Południowo-Wschodniej Azji. Mięso tych mięczaków nie jest zbyt cenione ze względu na wyraźny zapach mulisto-błotnisty.