Zdjęcie: Irek Żuraw, Diodora spp. / Fissurella spp.
Nazwa gatunkowa: Diodora spp. / Fissurella spp.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: brak. Zwykle określa się je bardzo ogólnym terminem - skałoczepy. Większość gatunków Diodora i Fissurella posiada otwór u wierzchołka muszli.
Występowanie geograficzne: Rodzaj Diodora występuje zarówno w wodach ciepłych tropikalnych, jak i zimnych. Można je spotkać w większości przybrzeżnych słonych wód Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Istnieje kilkadziesiąt gatunków rozsianych po "całym świecie słonowodnym". Dla przykładu:
D. aspera występuje na zachodnim wybrzeżu Ameryki w Pacyfiku (Od Alaski aż do Meksyku).
D. italica - Morze Śródziemne.
D. graeca - od atlantyckich wybrzeży Afryki północno-zachodniej do Morza Północnego.
D. galeata - Zachodni Pacyfik (od Australii po Filipiny).
D. cayenensis - Morze Karaibskie.
Istnieją także gatunki bliskospokrewnionego rodzaju o nazwie Fissurella, których gatunki także mogą przypadkowo trafiać do akwariów morskich.
Muszla: płaska, owalna i lekko wypukła z otworem na wierzchołku, służącym do odprowadzania wody, którą ślimak zasysa pod muszlą. Kolorystyka różna w zależności od gatunku - biała, kremowa, żółta, beżowa, brązowa, szara, różowa, fioletowa. Niektóre gatunki posiadają ciekawe wzory. W zależności od gatunku muszla ma wielkość najczęściej 1-8 cm, przykładowo: D. aspera - do 7 cm, D. italica - 1,5-5 cm, D. graeca - do 3 cm, D. galeata - 1-2 cm, D. Cayenensis 1,5-5 cm.
Ciało: przeważnie jasnej barwy. Dobrze chronione przez muszlę.
Długość życia: brak danych (prawdopodobnie kilka lat).
Typ środowiska: preferuje mocną cyrkulację wody oraz podłoża skaliste w płytkich wodach 1-10 m. Często występują w strefie pływów morskich, gdzie zmienia się znacznie poziom wody. Mięczaki te mają bardzo mocny uchwyt stopy do powierzchni. Gdy zostaną odsłonięte przez wodę, potrafią się szczelnie dopasować do podłoża, co umożliwia im przeżycie.
Wymagane parametry wody: PH 8,0-8,4. Zasolenie 35,5‰.
Temperatura: W zależności od gatunku, np. Diodora italica 10-25°C, Diodora galeata 18-26°C. Do akwariów morskich najczęściej dostają się jako nieproszeni goście z ciepłych akwenów, więc odpowiednia dla nich będzie temperatura z raf koralowych na poziomie 25°C.
Zalecany minimalny litraż: 25 l dla mniejszych gatunków i 50 l dla większych.
Zachowanie: aktywne głównie nocą (w przypadku plagi - wtedy także najlepiej jest wyłapywać je ze zbiornika). Przeważnie przyczepiają się do skał i szyb w akwarium. Unikają piasku.
Dieta: w naturze glony, które są zeskrobywane ze skał. Można dokarmiać spiruliną i płatkami roślinnymi.
Rozmnażanie: bardzo łatwe. Jaja są przyklejane do skał. Ślimaki z rodzaju Diodora mnożą się szybko w plagę. Szczególnie mniejsze gatunki.
Uwagi: Zaobserwowano ciekawy mechanizm obronny u tych mięczaków (u niektórych gatunków). Gdy zostanie zaatakowany przez rozgwiazdę prawdopodobnie wykorzystuje do obrony jakieś substancje toksyczne. Stąd profilaktycznie zaleca się używanie rękawiczek gumowych przy przenoszeniu tych zwierząt. Należy pamiętać, że mięczak obrócony skorupą do dołu nie potrafi się samodzielnie obrócić.
Tekst: Tommy Aquario