Zdjęcie: Emőke Dénes, Valonia spp., CC BY-SA 4.0
Nazwa: Valonia spp.
Nazwa polska: brak.
Wygląd: zwykle w kolorach zieleni od bladych i wypłowiałych do soczystych odcienie. Ten makroglon ma formę kul osiągających nawet 2 cm średnicy. U niektórych gatunków kuliste "główki" mogą mieć nieco nieregularne kształty np. elipsy. Jednak takie kształty zdarzają się w akwariach znacznie rzadziej. Zwarta plecha przypomina kiście winogrona.
Temperatura: optymalna 22-26°C.
Oświetlenie: bez znaczenia.
Wymagania: cyrkulacja wody - bez znaczenia.
Rozrost: Są to glony jednokomórkowe, gdzie jedna kula stanowi jedną komórkę, którą wypełnia wiele jąder. Jest to ewenement w świecie przyrody. Podczas usuwania mechanicznego w akwarium całkowite niszczenie kulek nic nie daje, ponieważ gdy w kulce uszkodzonej nawet w 90% zostanie choćby jedno jądro wówczas glon się odbuduje. Rozrost może być dosyć szybki. W akwariach najczęściej Valonia stanowi ciągle odradzającą się plagę. Zwykle jest niechcianym makroglonem i nie jest świadomie uprawiana przez akwarystów. Najbardziej znanymi metodami zwalczania jest usuwanie całych kulek lub trzymanie organizmów się nimi żywiących jak Siganus vulpinus (borsuk), kraby mitraxy - Mithraculus forceps, Mithraculus sculptus, Percnon gibbesi. Niekiedy aby zmusić te zwierzęta do jedzenia Valoni należy je przegłodzić lub uszkodzić celowo dla nich kilka kulek. Sporadycznie tego makroglona mogą spożywać także wybrane osobniki niektórych pokolców.
Zdjęcie: Mariusz Wiciński, Valonia spp. może sie również dobrze rozwijać na sprzęcie akwariowym.
Uwagi: Najbardziej znanym makroglonem z rodziny Valonia jest Valonia ventricosa. W odróżnieniu od innych gatunków rośnie zazwyczaj pojedynczo. Kule są idealnie gładkie i błyszczą się pod wodą jakby były ze szkła. Najczęściej spotykane są na karaibskich rafach koralowych. Największe spotykane okazy miały nawet 5 cm średnicy. W akwariach rosną znacznie mniejsze.
Valonia ventricosa.
Zobacz także:
Artykuł o charakterystyce makroglonów (klinij, aby przejść)
Artykuł o tym jak założyć zbiornik z makroglonami (klinij, aby przejść)
Artykuł o tym jak pozbyć się plagi makroglonów (kliknij, aby przejść)