Climacium japonicum, forma krzakowata - podwodna
Zdjęcie: Zatopiony 3rn, Climacium sp. (forma nawodna - drzewkowata, zakonserwowana na potrzeby zielnika).
Nazwa gatunkowa: Climacium sp. var "Woody Moss" / "Tree Moss".
Zobacz także:
Jak rozumieć łacińskie nazwy gatunkowe (kliknij, aby przejść)
Nazwa polska: brak.
Rodzina: Climaciaceae.
Typ: mech wodno-lądowy.
Pochodzenie: Ameryka Północna, Eurazja głównie północna i w obszarach strefy umiarkowanej oraz Australia.
Długość gałązek: krzak podwodny do ok. 7-8 cm, drzewko wyrastające ponad wodę do ok. 10 cm.
Rozmieszczenie w akwarium: najczęściej pierwszy plan (niskie plechy) ale również drugi lub nawet trzeci plan, gdy plecha obrasta duże obiekty jak np. wysokie kamienie, skały czy korzenie.
Przepływ wody: słaby.
Światło: słabe lub umiarkowane.
PH wody: 6-7,6
Twardość wody: miękka do średnio twardej.
Temperatura: 16-26°C.
Podawanie CO2: zbędne.
Tempo wzrostu: wolne.
Poziom trudności uprawy: średni.
Ekspansywność: nie jest ekspansywny.
Namnażanie: należy odciąć gałązki wraz ze zdrewniałą łodyżką. Można lekko przysypać w podłożu aby był punkt zaczepienia dla plechy.
Podłoże: nadaje się na dno, natomiast na innych powierzchniach i dekoracjach jego przyczepność jest dosyć kłopotliwa. Mech ten nadaje się do paludariów i akwaterrariów.
Uwagi: Mech ten trafił do akwarystyki stosunkowo niedawno. Nie jest to typowa roślina wodna a raczej bagienna, która zmiennie żyje przez dłuższy czas w środowisku zalewowym. Stąd kilka tygodni czy miesięcy może być częściowo zalana, całkowicie pod wodą lub niekiedy na wilgotnym lądzie. Co ciekawe rośliny te inną formę mają pod wodą i inną na lądzie. Pod wodą formują krzak o stwardniałej podstawie, przy częściowym zanurzeniu posiadają twardy zdrewniały pień i wówczas wyglądają jak mini drzewko, które koronę posiada nad wodą, natomiast przy całkowitym wynurzeniu jest więcej części zdrewniałych i małe krótkie zielone gałązki. Pod wodą rośnie dosyć dobrze i przez dłuższy czas. jednak prawdopodobnie nie da się jej utrzymywać w akwariach na stałe pod wodą. Brak jest tu dokładnych danych - jednak raczej nie powinna wytrzymać pod wodą dłużej niż 1-2 lata. Sprawę mogą komplikować różne gatunki, które kryją się pod nazwą "sp / spp" i jedne mogą dłużej wytrzymywać pod wodą niż inne (uwaga - informacje nie sprawdzone i nie potwierdzone).
Najczęściej spotyka się w obrocie akwariowym gatunek Climacium japonicum, który chyba najlepiej radzi sobie w środowisku wodnym przez dłuższy czas. Co ciekawe - w Polsce również spotyka się jeden z gatunków Climacium dendroides - drabik drzewkowaty, który ma zastosowanie w zielarstwie i on również jest w stanie dłuższy czas żyć w całkowitym zanurzeniu.
Przy uprawie należy kontrolować niski poziom glonów - obrośnięcie mchu glonami prowadzi do jego wymierania. Roślina rośnie powoli więc również jest narażona na przyczepianie się do niej zanieczyszczeń, pyłów, osadów. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest posiadanie zwierząt, które przebywają na mchu i go czyszczą jak np. krewetki karłowate. Przycinanie mchu jest bardzo kłopotliwe, ponieważ tonie on w wodzie i ciężko wyłowić odcięte kawałki. Jest na to jednak metoda - należy zamieszać wodą w akwarium co spowoduje, że fragmenty będą się przez krótką chwilę unosić w wodzie - wówczas należy szybko odłowić je siatką.