Labidochromis sp. Hongi "Red Top", samiec.
Nazwa gatunkowa: Labidochromis sp. Hongi.
Jest to Labidochromis o nie ustalonej systematyce gatunkowej.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi (Tanzania).
Wygląd: w odmianie podstawowej samce są szaro-błękitne (stalowo-błękitne), w przedniej części tułowia występują słabo zaznaczone pionowe czarne pasy, które w środkowej części tułowia zanikają, płetwy żółtawe (u odmiany Red Top - płetwy czerwonopomarańczowe). Natomiast samice są brązowe lub brązowe z żółtymi podbarwieniami (np. na płetwach, podbrzuszu).
Rozmiar: samiec 10 cm, samica 8 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: strefa skalna oraz rzadziej - strefa przejściowa (obszary piaszczyste ze skałami).
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 8-8,5.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: jednogatunkowo 160 l. (minimalna długość akwarium 100 cm), wielogatunkowo - 240 l. (minimalna powierzchnia dna zbiornika 120x40 cm).
Zachowanie: gatunek o wysokim poziomie agresywności, bardzo terytorialny. Ryby należy trzymać z przewagą samic w układzie (1+5/6/7 samic).
Dieta: gatunek roślinożerny. W akwariach bez problemu pobierają roślinne pokarmy sztuczne w postaci płatków i granulatów. Konieczne podawanie glonów (np. spirulina, chlorella). Pokarm mięsny (drobne bezkręgowce wodne) nie powinien stanowić więcej niż 5-10% diety tych ryb.
Dymorfizm płciowy: występują różnice w wielkości i ubarwieniu (patrz: "Wygląd" i "Rozmiar"). Samce posiadają atrapy jajowe na płetwie odbytowej (rysunek żółtych jaj).
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. W jego trakcie samica składa jaja, które samiec od razu zapładnia. Następnie samica natychmiast zbiera ikrę do pyska i ją inkubuje do 20-30 dni (długość czasu jest zależna od wielu czynników - m.in. od temperatury wody). Młodych jest zwykle około 20 szt. Po wypuszczeniu wylęgu - samica pilnuje go jeszcze przez pewien czas. W tym czasie młode można skarmiać dobrze rozdrobnionym pokarmem suchym.
Uwagi: brak.