Leucaspius delineatus, egzemplarze złapane przez wędkarzy w Polsce.
Nazwa gatunkowa: Leucaspius delineatus.
Nazwa polska: słonecznica.
Występowanie geograficzne: Europa - w klimacie umiarkowanym (Europa Środkowa i Wschodnia oraz Skandynawia).
Wygląd: budowa filigranowa - ciało podłużne, głowa mała, oczy duże, pyszczek w położeniu górnym, grzbiet zielonkawy, boki srebrzyste, białe podbrzusze, linia boczna niepełna.
Przeciętny rozmiar: do ok. 8-9 cm (maks. 12 cm - samice).
Długość życia: poniżej 5 lat.
Typ środowiska: nizinne wody stojące i wolno płynące (małe jeziora, stawy, niewielkie rzeki, strumienie, glinianki). Preferuje zbiorniki wodne gęsto zarośnięte.
Wymagane parametry wody: bez znaczenia.
Temperatura wody: optymalnie do 18-22°C.
Zalecany minimalny litraż: ok. 240 l.
Zachowanie: gatunek żyje w stadzie (preferowane trzymanie w stadzie o wielkości min. 12-15 osobników) i jest bardzo ruchliwy. Ma naturę towarzyską. Preferuje przypowierzchniowe partie wody.
Dieta: mięsożerne - w naturze spożywa zooplankton wodny i niewielkie owady. W akwariach należy głównie podawać mięsny pokarm mrożony i żywy.
Dymorfizm płciowy: dorosłe samice są większe od samców o ok. 2-3 cm. U samców w okresie tarła występuje wysypka tarłowa na głowie.
Rozmnażanie: tarło w naturze odbywa się w parach u osobników, które ukończyły rok życia. Ma ono miejsce od maja do lipca i jest wielokrotnie powtarzane. Klejąca ikra jest składana wśród roślin wodnych we wstęgowatych pakietach. Wylęg ma miejsce po 9-12 dniach. Do czasu wyklucia narybku samiec pilnuje ikry i się nią opiekuje.
Uwagi: gatunek pospolity w naturze i dosyć odporny na deficyty tlenu i zanieczyszczenia wody.