Zdjęcie: bluezooaquatics.com, Urocaridella antobruunii.
Nazwa gatunkowa: Urocaridella antobruunii.
Nazwa polska: brak. Zaliczana jest do grupy tzw. krewetek czyszczących.
Występowanie geograficzne: Zachodni Pacyfik (Australia, Indonezja, Filipiny, Tajlandia, Papua Nowa Gwinea, Mikronezja).
Wygląd: krewetka jest przezroczysta, widoczne są wszystkie narządy wewnętrzne. Na pancerzu występują jednak drobne kropeczki pigmentowe, równomiernie i luźno rozmieszczone o kolorze czerwonym i białym. Na odnóżach kropki te u niektórych odmian przybierają formę obrączek lub naprzemiennych pasów. Czułki są długie i przeźroczyste.
Rozmiar: do ok. 3 cm.
Długość życia: około 3 lata.
Typ środowiska: głównie na rafach koralowych na głębokości 2-66 m.
Wymagane parametry wody: zasolenie optymalne 35,5‰. pH 8,0-8,4.
Temperatura: w naturze notowana w temperaturach 25-29°C.
Zalecany minimalny litraż: 50 l. dla jednej krewetki w akwarium skalnym lub 200 l. dla jednej krewetki w zarośniętym koralowcami akwarium rafowym.
Zachowanie: można trzymać w grupie. W naturze krewetki te czyszczą ryby z pasożytów, śluzu i resztek jedzenia. W akwariach tego typu czynnościami zajmują się znacznie rzadziej.
Dieta: uważa się, że są wszystkożerne ze znaczna przewaga pokarmów zwierzęcych. W akwariach można podawać drobne organizmy mrożone (artemia, mysis, dafnia, widłonogi) oraz ikrę. Można przyzwyczaić do pokarmów w płatkowanych.
Dymorfizm płciowy: krewetki te są rozdzielnopłciowe.
Rozmnażanie: przed kopulacją widoczny jest rytuał zalotów, polegający m.in. na wzajemnym obmacywaniu się czułkami. Krewetki te bywają rozmnażane w hodowlach. Rozród w akwariach bardzo trudny. Samice po złożeniu jaj noszą je pod odwłokiem. Po wykluciu larwy żyją planktonicznie w toni wodnej. Wraz ze wzrostem osiadają na podłożu i przeobrażają się w docelową postać.
Uwagi: brak.