Zdjęcie: Arabinda Pal, Stigmatogobius sadanundio.
Nazwa gatunkowa: Stigmatogobius sadanundio.
Nazwa polska: babka plamkowana.
Występowanie geograficzne: w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej (Indie, Sri Lanka, Myanma, Bangladesz, Tajlandia, Malezja, Indonezja).
Charakterystyka: zimnolubna ryba babkowata z Azji Wschodniej.
Wygląd: tułów podłużny, jasny w ciemne punkty, występuje podwójna płetwa grzbietowa, płetwa ogonowa zaokrąglona.
Rozmiar: w naturze do 9 cm.
Długość życia: brak.
Typ środowiska: dolne słodkie odcinki rzek i przybrzeżne wody słonawe.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 7-8, gH 9-20, wymagane zasolenie 2-3‰, w wodzie słodkiej gatunek ma mniejszą odporność.
Temperatura: tolerowana 20-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 160 l. dla jednej dobranej pary.
Wystrój zbiornika: kamienie, korzenie, liczne kryjówki (groty, ceramiczne dzbany), podłoże piaszczyste lub żwirowe, oświetlenie umiarkowane i stłumione (w silnym oświetleniu ryby są płochliwe).
Zachowanie: babki te dosyć dobrze pływają w toni wodnej (nie jak większość babkowatych jedynie po dnie). Duże dorosłe samce nie tolerują się wzajemnie, babki dobierają się w tolerujące się pary (z grupy ryb). Wówczas osobniki nie dobrane należy wyłowić ze zbiornika. Babki te nie tolerują również innych ryb babkowatych. Dobrana para z reguły cyklicznie wyciera się w zbiorniku.
Dieta: prawdopodobnie wszystkożerne ze znacznym udziałem pokarmów mięsnych. Żywią się narybkiem, ikrą, bezkręgowcami, w tym larwami komarów. W akwariach można podawać mrożonki - np. wodzień, solowca. Można dokarmiać sztucznym pokarmem suchym oraz spiruliną w płatkach.
Dymorfizm płciowy: samce białosrebrzyste lub szarosrebrzyste, samice bardziej żółtawe lub opalizujące na żółto. Samce posiadają dłuższą pierwszą płetwę grzbietową. Samice nieco pełniejsze w partii brzusznej.
Rozmnażanie: ryby wycierają się często w akwariach. Dobrana para w grocie często odbywa tarło, ikra jest przyklejana do ścianek lub sklepienia. Ziaren ikry może być nawet kilkaset sztuk. Oboje rodzice zajmują się ikrą jak i świeżo wyklutym wylęgiem, bronią również terytorium gdzie jest gniazdo. Narybek jednak w warunkach akwariowych trudno odchować i zazwyczaj bez ingerencji akwarysty narybek wymiera. W przypadku zauważenia ikry należy podnieść temperaturę w zbiorniku do ok. 26°C. Ponadto - gdy narybek zacznie żerować należy go systematycznie karmić - np. wylęgiem solowca.
Uwagi: brak.