Zeszyty akwarystyczne to małe publikacje tematyczne (zwykle kilkunastostronicowe) dotyczące akwarystyki, których wydawcą jest Magazyn Akwarium. Posiadają numerację, według kolejności publikowania - stąd łatwo je odnaleźć, grupować i kompletować. Posiadają różnych autorów - zwykle zeszyt (o swoim numerze) ma swojego autora, który specjalizuje się w danej tematyce. Tworzą więc je ludzie, którzy mają faktyczną wiedzę z pewnego zakresu. Wartość zeszytów jest jednak różna - są zeszyty bardzo wysoko oceniane za swoją merytorykę ale i są takie, w których przedstawiona wiedza jest bardzo niekompletna i małoszczegółowa. Związane jest to z tym, jak dany autor przygotował się do swojego tematu na poziomie pisania i jakie informacje uznał za ważne (wykorzystując je) lub też za mniej ważne (pomijając je w swoim zeszycie). Często autorami są nie tylko wybitne osobistości ze świata akwarystyki ale również osoby zupełnie przypadkowe.
Mimo to największą zaletą zeszytów akwarystycznych jest forma tematyczna. Przykładowo, gdy kogoś interesuje wąska, specjalistyczna tematyka - np. informacje o hodowli muszlowców z Jeziora Tanganika, to nie trzeba wówczas sobie kupować drogiej książki akwarystycznej z tej specjalności ale tani zeszyt, który w miarę dobrze zaprezentuje ważny dla czytelnika wąski temat. Zeszyty akwarystyczne poruszają tematykę zarówno słodkowodnej akwarystyki jak i słonowodnej, konkretne gatunki zwierząt, rodzin czy rzędów, także konkretne biotopy, dekoracje akwariowe, tematykę roślinną i wszystko to co jest mniej lub bardziej związane z akwarystyką.
Zeszyty mają faktycznie formę zeszytową (format A5 i są zszyte zszywkami). Na plus jest ich bardzo bogata szata graficzna a zwłaszcza mnóstwo zamieszczonych zdjęć. Ich cena jest dosyć niska. Można je nabyć w klasycznej formie papierowej (raczej już tylko używane egzemplarze z rynku antykwarycznego) lub w formie elektronicznego płatnego e-booka, który można zakupić na stronie Magazynu Akwarium.