Zdjęcie: Antennarius coccineus.
Nazwa gatunkowa: Antennarius coccineus.
Nazwa polska: żabnica szkarłatna, żabnica piegowata.
Charakterystyka: jest to bardzo nietypowa ryba słonowodna, która wyglądem przypomina płaza.
Występowanie geograficzne: niemal cały Indo-Pacyfik w strefie subtropikalnej i tropikalnej (od Morza Czerwonego na zachodzie aż po Hawaje na wschodzie). Prawdopodobnie również na wyspach Ameryki wzdłuż wschodniego Pacyfiku.
Wygląd: kształt tułowia kulisty, brak łusek, głowa bardzo duża, płaska z przodu i niezwykle elastyczna. Pysk wielki - ryba jest w stanie połknąć ofiarę, która odpowiada nawet jej całkowitej wielkości! Płetwy piersiowe wyglądają jak kończyny (łapy). Ryba używa ich do wolnego kroczenia po podłożu. Na ciele mogą występować różne wyrostki kamuflujące. Kolor zmienny, jednolity, zwykle żółty, pomarańczowy, czerwony, rudy, beżowy lub brązowy, niektóre ryby są nakrapiane w drobne plamki. Ryba może zmieniać swój kolor jak i jego nasycenie aby wtapiać się w otoczenie i być niewidocznym dla swoich ofiar.
Rozmiar: w akwariach do ok. 13 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: żyje na rafach koralowych i w ich otoczeniu. Kamufluje się wśród koralowców i gąbek ale czasem również w środowiskach skalisto-piaszczystych.
Wymagane parametry wody: zalecane pH 7,9-8,4, KH 7-12, zasolenie 33-36‰.
Temperatura: 24-28°C.
Zalecany minimalny litraż: 100 l.
Zachowanie: zwierzęta te są powolne i flegmatyczne ale podczas polowania są niezwykle szybkie. Poruszają się po dnie bardzo wolnym spacerowym krokiem. Należy uważać na łączenie tego gatunku z innymi organizmami, gdyż będą polować na ryby, które są nawet podobnej do nich wielkości. Jednocześnie same mogą się stać celem ataku ryb szybkich, zwinnych i zadziornych. W takiej sytuacji nie są w stanie szybko odpłynąć i schować się przed atakiem. Wskazane jest trzymanie tylko jednej sztuki z tego gatunku, gdyż są to ryby samotnicze. W niektórych przypadkach odnotowano, że ryby te korzystając z elastyczności tułowia mogą się nieznacznie napompować wodą i nieco zwiększyć objętość swojego ciała. ma to miejsce w sytuacji zagrożenia lub gdy ryba chce przegonić innego osobnika swojego gatunku ze swojego terytorium.
Dieta: mięsożerne - żywi się mięczakami, drobnymi skorupiakami, rybami. Poluje nieustannie na przepływające obok organizmy wodne. Atak jest bardzo szybki i prawie niezauważalny dla ludzkiego oka. Co ciekawe do schwytania potencjalnej ofiary ryba używa tylko pyska. W akwariach można podawać mrożoną stynkę czy większe krewetki w kawałkach. Należy jednak zasymulować ruch tego pokarmu i przez kilka sekund machać nim przed pyskiem ryby. Czasem warto wpuścić żywą molinezję żaglopłetwą, która z czasem również zostanie schwytana i skonsumowana. Pokarm suchy nie jest w ogóle akceptowany.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: w akwariach nie odnotowane. Ogólnie rozród tego gatunku jest słabo poznany. Wiadomo, że gatunek jest jajorodny. Jaja są owinięte galaretowatą śluzową wstęgą. Ryby łączą się ze sobą tylko na czas tarła.
Uwagi: gatunek bardzo trudny w utrzymaniu i wrażliwy na warunki wodne w akwarium. Polecany jest tylko wieloletnim i doświadczonym akwarystom morskim. Najlepiej utrzymywać go w akwarium jednogatunkowym.