Zdjęcie: Andrzej Lalek
Nazwa gatunkowa: Nematobrycon palmeri.
Nazwa polska: tetra cesarska, znana również pod nazwą błyszczyk cesarski.
Występowanie geograficzne: głównie dorzecze San Juan oraz Atrato na terenie Kolumbii w Ameryce Południowej.
Wygląd: tułów w górnej części beżowo błyszczący. Na wysokości oka i linii bocznej kolor ten odcina się czarną barwą. Podbrzusze jaśniejsze, na płetwach nieco żółtego koloru. Oczy w kolorze turkusowym.
Rozmiar: do 5-6 cm.
Długość życia: do 4-6 lat.
Typ środowiska: stojące oraz wolno płynące wody z gęstą roślinnością.
Wymagane parametry wody: zalecane pH 5,5-7 oraz GH 5-16.
Temperatura: tolerowana 23-27°C.
Zalecany minimalny litraż: 80 l.
Zachowanie: są to spokojne, towarzyskie ryby ławicowe - w akwarium zaleca się trzymanie minimum 10 osobników z przewagą samic (np. 3 samce i 7 samic). Ryby w większej grupie są odważniejsza, lepiej się prezentują i wytwarzają hierarchię w stadzie. Samce bywają terytorialne, jednak duża masa roślin i spora ilość kryjówek zapobiegnie agresji. Podczas ustalania pozycji samców w stadzie możliwe są bójki między nimi.
Dieta: wszystkożerne z przewagą pokarmów mięsnych - bez większych problemów zjadają wszelkiego rodzaju pokarmy suche, mrożone oraz żywe.
Dymorfizm płciowy: dorosłe samce są nieco większe od samic i mają bardziej wydłużone płetwy - grzbietową i wyrostek mieczowy pośrodku płetwy ogonowej. Poza tym płetwy samców mają więcej żółtego koloru.
Rozmnażanie: trudne - chcąc odchować większą ilość młodych najlepiej jest rozmnażać te ryby w odpowiednio przygotowanym zbiorniku tarliskowym. Przed tarłem samice należy oddzielić od samców i obficie karmić. Na dno zbiornika tarliskowego należy poukładać mchy, ponieważ tarlaki zjadają ikrę. Tarło powinno odbywać się w wodzie kwaśnej (np. 6,2-6,5 pH) i miękkiej o temperaturze 26°C. Po odbyciu tarła, dorosłe osobniki należy odłowić. Młode po wylęgu można karmić larwą solowca.
Uwagi: brak.
Tekst: Karol Skalski