Zdjęcie: Francois Libert, https://www.flickr.com, CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Centropyge flavissimus.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: Wschodni Ocean Indyjski i Zachodni Pacyfik aż po Tonga.
Wygląd: ryba jest dwubarwna - kolor biały w przedniej części ciała płynnie przechodzi w czarna barwę w tylnej części ciała. Niekiedy występują błękitne lub żółte obramowania płetw. Pod skrzelami znajduje się kolec.
Rozmiar: do 12 cm w naturze i do 10-11 w akwariach.
Długość życia: do ok.10 lat.
Typ środowiska: występuje głównie na rafach koralowych i w gruzowiskach skalnych na głębokości 1-25 m.
Wymagane parametry wody: zalecane PH 8,0-8,4, zasolenie 35,5‰.
Temperatura: odławiany w temperaturze 25-29°C, temperatura zalecana 25-27°C.
Zalecany minimalny litraż: dla jednej sztuki 240 l. w wielogatunkowym akwarium morskim. Wymagany litraż dla jednej pary w wielogatunkowym akwarium morskim to około 400 litrów. Niewielki harem (3-4 szt.) aby nie zawłaszczył całego zbiornika musi mieć akwarium minimum 720 litrów o długości 200 cm.
Zachowanie: agresywny w stosunku do ryb o podobnym kształcie i wielkości. Wszystkie młode ryby są samicami, kupując dwie lub więcej sztuk - zawsze dominująca samica przekształci się w samca. W naturze ryby te obierają swoje rewiry. Z reguły samiec posiada swój harem (kilka samic) na swoim terytorium. Gdy zginie wówczas najwyższa w hierarchii samica przekształca się w samca (trwa to 3-4 tygodnie). W akwariach można ten gatunek trzymać w parach. Ryby te nie dogadują się z garbikami i innymi gatunkami centropyg, walcząc z nimi o terytoria. Ponadto podskubują korale, zwłaszcza typu SPS (w mniejszym stopniu także LPS i korale miękkie). Z tego względu bardziej nadają się do akwariów skalnych lub bardzo dużych zbiorników rafowych, mocno zarośniętych koralami, gdzie ich działalność nie będzie zbytnio niszczycielska.
Dieta: wszystkożerny - należy podawać pokarmy mrożone (kryl, lasonogi, solowiec) oraz pokarm roślinny (algi nori, spirulina). Można skarmiać także pokarmami suchymi w postaci płatków i granulatów.
Dymorfizm płciowy: samiec nieznacznie większy o dominującym zachowaniu w parze lub haremie.
Rozmnażanie: brak danych.
Uwagi: centropygi należą do ryb, które nie są problemowe w kwestii przyjmowania pożywienia. C.vroliki bywa mylona z C.eibli, która zamieszkuje Ocean Indyjski (spore populacje w okolicach Sri Lanki). Ryba ta posiada podobną kolorystykę z tym, że na białej części ciała wstepują słabo zauważalne wąskie żółtawe lub beżowe paseczki. C.eibli rośnie również nieco większa, bo do 15 cm.