Nazwa gatunkowa: Chrysiptera talboti.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: wschodnia część Oceanu Indyjskiego (Morze Andamańskie) poprzez wody Indonezji i Północnej Australii aż do Fidżi na Pacyfiku.
Wygląd: tułów ma zwykle kolor biały lub pastelowo różowy (niekiedy jasnofioletowy), głowa z pyszczkiem jest zabarwiona na żółto, podobnie jak płetwy piersiowe. Na środku grzbietu występuje czarna plamka.
Rozmiar: 6 do cm.
Długość życia: kilka lat.
Typ środowiska: rafy koralowe na głębokości 3-35 m. tuż przy dnie - zazwyczaj na skałach lub w okolicach koralowców, najczęściej z rodziny Acropora.
Wymagane parametry wody: KH 8-12, pH 8.0-8.4.
Temperatura: 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 60 l. dla samotnej rybki bez innej obsady np. w nanokostce. W zbiorniku wielogatunkowym dla jednego egzemplarza minimum 120 l. Natomiast dla pary ok. 300 l. w zbiorniku wielogatunkowym. Dla kilku sztuk (5-6 osobników) minimum 720 litrów - jednak jest to opcja bardzo problemowa.
Zachowanie: Ich temperament z natury jest bardzo agresywny. Zaciekle przeganiają i atakują inne garbiki oraz anthiasy i pseudoanthiasy. Ryby, które są radykalnie odmienne z wyglądu traktują zazwyczaj neutralnie, choć tak naprawdę nie ma tu jasnej reguły. Garbik ten jest bardzo ciekawski, jest doskonałym, szybkim i zwinnym pływakiem. Zachowuje się jednak trochę nerwowo i bywa lekko płochliwy. Jest bardzo terytorialny i potrafi gnębić dużo większe od siebie ryby. Będzie aktywnie walczyć z innymi gatunkami garbików. Ryby te bardzo nie lubią nowo wprowadzanych mieszkańców do akwarium i często wybierają sobie takie ryby jako główny cel ataku. Zwykle rybki te są neutralne w stosunku do błazenków.
Dieta: wszystkożerne z przewagą pokarmów mięsnych (zooplanktonu). Nie ma żadnego problemu z karmieniem - można podawać pokarmy żywe, suche oraz mrożone.
Dymorfizm płciowy: bardzo trudny do rozróżnienia.
Rozmnażanie: dobrana para wyciera się co pewien czas w zbiorniku i składa ikrę w zagłębieniu skalnym lub grocie. Samiec pilnuje ikry i głównie się ją opiekuje (Samica również mu w tym pomaga). Aby mieć dobraną parę najlepiej kupić kilka sztuk tych garbików i pozwolić im się dobrać. Zazwyczaj utworzy się tylko jedna para, która od razu zajmie swój rewir i będzie zwalczać pozostałe osobniki, które w wyniku stresu ciemnieją i będą przebywać w odosobnieniu. Zdominowane osobniki należy wyłowić ze zbiornika.
Uwagi: jest to gatunek wytrzymały i odporny, który jest polecany początkującym akwarystom morskim.