Zdjęcie: Beata Ostasz
Nazwa gatunkowa: Physella acuta.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: Rozdętka zaostrzona. Gatunek można odnaleźć także pod nazwą Physa acuta (szczególnie za oceanem).
Występowanie geograficzne: obecnie gatunek kosmopolityczny spotykany w różnych miejscach na wielu kontynentach. Szczególnie bardzo pospolity w Eurazji i Ameryce Północnej. Uważa się, że rejonem macierzystym tego gatunku są obszary śródziemnomorskiej Europy. Barierą dla rozprzestrzeniania się tego gatunku pierwotnie były Alpy i Karpaty. Natomiast na początku XX wieku w niewyjaśniony sposób ślimaki te zostały zawleczone na Nizinę Polską.
Muszla: lewoskrętna o długości 0,8-1,6 cm - cienka, krucha, gładka, błyszcząca i lekko przeźroczysta. Muszla zazwyczaj jasna, żółtawa lub beżowa, niekiedy w ciemniejsze plamki. W akwariach zazwyczaj ślimaki osiągają dolne granice swojej wielkości i nie przekraczają 0,8-1 cm.
Ciało: w naturze ciemnoszare lub czarne. Odmiany akwariowe zazwyczaj mają ciało barwy jasnej lub jasnoszarej. Stopa z tyłu ma kształt zaostrzonego klina. Czułka są dosyć długie.
Długość życia: prawdopodobnie około 3 lata.
Typ środowiska: typowym siedliskiem tych ślimaków są gęsto zarośnięte ciepłe i płytkie wody leniwo płynące lub stojące z piaszczystym lub mulistym dnem.
Wymagane parametry wody: 6,5-8,5 PH. Gatunek jest bardzo odporny na nie właściwe parametry wody.
Temperatura: 18-28°C, jest to gatunek ciepłolubny. Polskie populacje przystosowały się do niższych temperatur, jednak w temperaturze poniżej 16-18°C ślimaki stają się mało aktywne.
Zalecany minimalny litraż: 5 l.
Zachowanie: ślimaki są dosyć aktywne przez cały czas. Nie niszczą roślin wodnych i nie wychodzą ze zbiornika akwariowego.
Dieta: głównie roślinożerne - detryrus oraz glony - okrzemki, zielenice oraz inne miękkie gatunki glonów.
Rozmnażanie: poprzez dzieworództwo. Ślimaki te są bardzo płodne i zazwyczaj w akwariach przy bardziej obfitym karmieniu ich populacja przeobraża się w uciążliwą plagę. Ślimaki dosyć późno osiągają dojrzałość płciową, bo po przekroczeniu 1,5 roku życia. Jaja są składane w podłużnych kokonach, które średnio zawierają 30-50 jajek.
Uwagi: gatunek ten w akwariach zazwyczaj znajduje się przypadkowo i przynoszony jest najczęściej z roślinami wodnymi. Bardzo podobnym ślimakiem jest Physa fontinalis (Rozdętka pospolita), który również żyje w Eurazji (także w Polsce). Jednak w akwariach jest bardzo rzadki. Oba gatunki na pierwszy rzut oka są prawie nie do odróżnienia - Rozdętka pospolita posiada bardziej zaokrąglony wierzchołek muszli, która ma także znacznie cieńszą skorupę o większej kruchości.
Zdjęcia: Krzysztof Ciecieręga