Nazwa gatunkowa: Meiacanthus smithii.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: Indopacyfik - Indie, Sri Lanka, Północna Australia oraz Azja Południowo-Wschodnia (Wschodni Pacyfik).
Wygląd: tułów w kolorze mlecznobiałym z czarnym paskiem biegnącym od oka przez płetwę grzbietową aż do nasady płetwy ogonowej.
Rozmiar: do około 9 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: żyje zwykle na rafie koralowej lub w jej pobliżu na głębokości 1-20 m.
Wymagane parametry wody: KH 8-12, pH 8.1-8.4, sg 1.023-1.025.
Temperatura: zalecana 24-26°C
Zalecany minimalny litraż: ok. 180 l.
Zachowanie: w naturze dorosłe osobniki są spotykane w parach, natomiast młode pojedynczo. Ryby, które nie utworzą pary (nie będą się akceptować) należy rozdzielić. Zwierzęta nie wykazują większej agresji i mogą być trzymane z innymi łagodnymi gatunkami.
Dieta: żywi się drobnymi organizmami (lasonogi, drobny kryl, solowiec). Niektóre osobniki od razu przyjmują pokarm suchy w granulacie, inne natomiast trzeba stopniowo przyzwyczajać do tego typu pożywienia.
Dymorfizm płciowy: trudny do rozróżnienia, uważa się, że samce są nieco większe (do 8,5-9 cm) niż samice (do 7,5 cm).
Rozmnażanie: w naturze dobrana para odbywa tarło tuż przy dnie lub skale, przyklejając ikrę do podłoża.
Uwagi: Ryby z rodzaju Meiacanthus zalicza się do tzw. ślizgów szablozębnych. Dolne kły są wyposażone w jad, który jest szybko wstrzykiwany agresorowi podczas ugryzienia. W naturze więc ryby te mogą swobodnie pływać w toni wodnej i nie są atakowane. Natomiast w akwariach bardzo rzadko dochodziło w przeszłości do ugryzienia akwarystów. Zazwyczaj miało to miejsce, gdy rybka była mocno zestresowana lub zagoniona. Ugryzienie u ludzi daje podobny efekt bólu jak ukąszenie przez pszczołę.
Zdjęcia: Tommy Aquario.