Zdjęcia: Olga Koza, Scabies crispata.
Nazwa gatunkowa: Scabies crispata.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: brak. Akwaryści czasami określają go nazwą małż zielony (od kolorystyki zielonego wzoru na muszli).
Występowanie geograficzne: pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Zasiedla słodkie wody Birmy, Kambodży, Laosu, Wietnamu, Tajlandii i Południowych Chin.
Muszla: składa się z dwóch symetrycznych części i jest w kolorystyce żółtobeżowej lub żółtobrązowej. na muszli występują bardzo charakterystyczne zielone wzorki.
Ciało: jasne.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: słodkowodny - głównie rzeki i jeziora, o dnie piaszczystym lub mulistym, w którym małże mogą się zagrzebywać.
Wymagane parametry wody: małże dosyć odporne, tolerują szerokie zakresy parametrów wody.
Temperatura: optymalnie 20-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 50 l. na jednego osobnika.
Zachowanie: mięczaki te przemieszczają się w bardzo ograniczonym zakresie za pomocą nogi. Zwierzęta te rozchylają muszlę w celu pobierania pokarmu, który odfiltrowują z wody. Należy zapewnić im spokój - inne zwierzęta nie powinny ich naruszać, gdyż będzie to doprowadzać do tego, że małże będą cały czas zamknięte i najpewniej umrą z głodu. Jako towarzystwo należy dobrać im ryby, które żyją np. w toni wodnej lub przy powierzchni (nie przebywając przy dnie). Małże te wymagają miękkiego dna aby swobodnie się przemieszczać. W akwarium znajdą sobie odpowiednie miejsce z właściwym prądem wody. Na dnie nie należy ustawiać zbyt wielu przeszkód (drewno, dekoracje rośliny, kamienie), gdyż będą uniemożliwiać im swobodne poruszanie. Małże powinny być przynajmniej częściowo osadzone w podłożu z otworem skierowanym do góry. Aktywne są głównie w nocy i wtedy zwykle się przemieszczają.
Dieta: karmienie w zbiorniku akwariowym jest dosyć problematyczne. Małże odfiltrowują pokarm z wody: pierwotniaki, glony - np. Euglenophyta spp. (odpowiedzialne za zielony zakwit wody), bardzo drobny zooplankton oraz pył organiczny. W akwariach można podawać im pokarm w postaci zawiesiny (pokarm suchy starty na proch i wymieszany z wodą - np. spirulina, roztarte pokarmy sztuczne itp.). Należy wkraplać je pipetą w okolice małża w odległości kilku centymetrów od niego tak aby nie zdążył się on zamknąć (fluid wkrapla się w taki sposób aby płynął z prądem wody w kierunku małża). Karmienie powinno odbywać się kilka razy dziennie o równych odstępach czasowych.
Rozmnażanie: nie możliwe w akwariach amatorskich. Gatunek jest rozdzielnopłciowy, natomiast dymorfizm płciowy jest raczej niezauważalny (większe samice mogą mieć bardziej pękate muszle). Samce wypuszczają plemniki do toni wodnej. Samice zasysają je do płatów zewnętrznych skrzeli, gdzie znajdują się jaja, które są tam zapładniane. Następnie wyklute larwy (glochidia) są inkubowane w skrzelach samicy przez pewien czas po czym są wypuszczane w toń wodną. Dryfując glochidia są zasysane przez skrzela ryb, gdzie następnie się przyczepiają i otaczają cystą (może to się odbywać także na płetwach czy nozdrzach ryb). Larwy małża defakto pasożytują na rybach przez następnych kilka tygodni. Po tym okresie cysta pęka a młode małże opadają na dno i odtąd żyją na dnie stopniowo przekształcając się w dorosłe osobniki.
Uwagi: brak.