Salwinia pływająca (Salvinia natans) jest paprocią wodną. Jest to roślina pływająca, która posiada listki unoszące się na wodzie. Natomiast pod wodą wykształca drobne korzenie. Gatunek ten posiada dosyć ciekawy wygląd - liście o owalnym kształcie nie przekraczają około 2 cm długości. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są lekko zgięte wzdłuż i mają ciekawą blado zieloną barwę oraz rzadko spotykaną strukturę.
Roślina ta jest szeroko rozpowszechniona prawie w całej Euroazji. Preferuje raczej cieplejsze regiony, zwłaszcza subtropikalne. Można ją spotkać np. w Indiach, Chinach, południowej Japonii czy na Półwyspie Malajskim. Gatunek ten został zawleczony także do północnej Afryki, wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych oraz na bliski wschód, gdzie występuję punktowo. W Europie ta roślina staje się coraz rzadsza. Na terenie Hiszpanii, Francji, Włoch i na Bałkanach systematycznie zanika, co spowodowało że w wielu krajach Europy Salwinia natans została objęta ochroną. Górny zasięg jej występowania na naszym kontynencie obejmuje tereny Niemiec, południowej Polski, południowej Białorusi i Ukrainy.
Tymczasem w niektórych miejscach naszego kraju, na Śląsku i w Małopolsce Salvinia natans potrafi całkiem szybko zyskiwać nowe siedliska jak i z nich szybko znikać. Jej zanikanie wynika nie tylko z zanieczyszczenia wód oraz wysychania zbiorników wodnych ale prawdopodobnie ilość stanowisk tej rośliny jest zależna od występowania bardzo mroźnych zim na terenach Europy środkowej (im niższa temperatura tym rośliny te ciężej znoszą przetrwanie) oraz od bardzo gorących pór letnich na południu Europy, kiedy to również szybko wymiera. Dlatego jednego roku można ją łatwo spotkać na południu Polski, natomiast kolejnego roku czasem prawie wogóle jej nie widać.
Roślina ta preferuje stojącą wodę. W Polsce gatunek ten można spotkać na nizinach w stawach, rowach, kanałach czy sadzawkach. W krajach, w których uprawia się ryż dosyć często można ją napotkać właśnie na polach ryżowych. Po za tym Salwinia natans jest bardzo chętnie zjadana przez ptactwo wodne. W akwarystyce jest dosyć popularna. W warunkach akwariowych rozmnaża się przez podział. Natomiast w polskich siedliskach naturalnych jest rośliną jednoroczną, która ginie w okresie jesiennym. Na dnie jednak zimują jej formy przetrwalnikowe, z których wyrastają młode rośliny późną wiosną. W akwarystyce doskonale sprawdzi się w zbiornikach o małym prądzie wody, w którym tryma się ryby z gatunków gurami lub bojowniki.
W akwariach rośnie przy temp. 16-30°C, PH 6-8. Nie toleruje kapiącej na nią wody (z pokrywy czy deszczowni). Preferuje światło mocne lub średnie. Zdjęcie: Tommy Aquario.
Zobacz inne artykuły o roślinach pływających: