Zdjęcia: Francois Libert, https://www.flickr.com, Ostorhinchus cyanosoma, CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Ostorhinchus cyanosoma.
Nazwa polska: brak - jednakże coraz częściej polscy akwaryści używaja tłumaczonych nazw z języka angielskiego - kardynał złocisty, kardynał złoty, kardynał złotopasy.
Występowanie geograficzne: gatunek szeroko rozpowszechniony w Indo-pacyfiku - m.in. Morze Czerwone, Zatoka Perska, kanał Mozambicki, wody wokół Półwyspu Indyjskiego, wody Indonezji, południowej Japonii, Północnej Australii, Mikronezji i Polinezji.
Wygląd: tułów podłużny, oczy bardzo duże, pyszczek również duży, na grzbiecie występuje podwójna trójkątna płetwa grzbietowa, płetwa ogonowa wcięta. Na tułowiu występują wąskie złote poziome linie. Poszczególne odseparowane od siebie populacje różnią się nieznacznie drobnymi cechami w ubarwieniu i w zależności od miejsca odłowu kolor tułowia może być srebrny, perłowo-biały, pastelowo błękitny, kremowy lub pastelowo cytrynowy. Płetwy zazwyczaj są przezroczyste, choć zanotowano także odmiany które mają płetwy z metalicznym złocistym refleksem ale także błękitnym, różowym lub czerwonym. Niektóre odmiany mają nieco ciemniejszą końcówkę pyszczka - np. jasnobrązową lub beżową. Złote pasy na tułowiu u niektórych populacji mogą mieć intensywny odcień pomarańczowego. U niektórych odmian u nasady płetwy ogonowej występuje złota lub różowa plamka (najczęściej jednak jej nie ma).
Rozmiar: do około 8 cm w naturze, do 6 cm w akwariach.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: żyje na rafach koralowych i w środowiskach skalnych na niewielkich głębokościach - zwykle 3-15 m.
Wymagane parametry wody: KH 8-12, pH 8.1-8.4, sg 1.023-1.025.
Temperatura: zalecana 24-27°C
Zalecany minimalny litraż: ok. 240 l. w akwarium wielogatunkowym lub 120 l. w akwarium jednogatunkowym (np. 8-9 osobników).
Zachowanie: w naturze ryby te są spotykane w dużych grupach - w koloniach, które trzymają się określonego miejsca - silnie rozgałęzionego koralowca, jeżowców o długich kolcach lub stoku skalnego z licznymi kryjówkami. Taka grupa liczy zwykle około 50-80 osobników. W akwariach można pielęgnować jedną parę ale znacznie lepiej trzymać te ryby w grupce minimum 8-10 osobników. Ryby w ramach kolonii dobierają się w stałe monogamiczne pary. W dzień są mniej aktywne i zazwyczaj dryfują w pewnego rodzaju letargu często wisząc w jednym miejscu ale będąc jednocześnie czujnymi na ewentualne zagrożenia. natomiast w nocy są bardziej aktywne i wtedy głównie żerują. Gatunek ten nadaje się do akwariów rafowych - nie niszczy korali.
Dieta: żywi się drobnym zooplanktonem pływającym. Można podawać żywe lub mrożone lasonogi, ikrę, solowca, rozwielitkę itp. Najlepiej żeruje po zmroku lub wczesnym rankiem, gdy oświetlenie jest stłumione.
Dymorfizm płciowy: bardzo trudny do rozróżnienia.
Rozmnażanie: dobrane pary podchodzą do tarła regularnie w zbiornikach akwariowych. Niekiedy młode samoistnie się odchowują - zwykle pojedyncze sztuki z miotu o ile zbiornik jest bardzo duży i nie ma zagrożenia ze strony innych ryb. Samiec duże jajka inkubuje w pysku. W tym czasie nie żeruje, po wykluciu młode wypuszcza w bezpiecznym miejscu - najczęściej przy jeżowcu Diadema setosum. Młode przebywają wśród jego długich i kłujących igieł, chroniąc się przed zagrożeniami. Można je skarmiać pyłem w zawiesinie dla narybku, żywym planktonem, drobnym wylęgiem solowca. Pokarm należy podawać w okolice igieł jeżowca kilka razy dziennie przy wyłączonych pompach w zbiorniku i wyłączonym odpieniaczu.
Uwagi: Ostorhinchus cyanosoma jest często mylony z bardzo podobnym Ostorhinchus holotaenia. Jednak ten ostatni posiada paski w kolorzez złotobrązowym. Natomiast innym bardzo podobnym gatunkiem jest Ostorhinchus wassinki, który przede wszystkim nie występuje w Oceanie Indyjskim. Dlatego przy zakupie warto pytać o kierunek importu - jeżeli będzie to Kenia lub Sri Lanka to gatunek Ostorhinchus wassinki, można od razu wykluczyć. posiada silnie brązowy pysk, a nawet całą głowę. Paski na głowie nie są jednak złote a białe, srebrne lub błękitne. Wszystkie wyżej wymienione gatunki mają jednak podobny charakter i podobne wymagania.
Zdjęcia: Francois Libert, https://www.flickr.com, Ostorhinchus holotaenia, CC BY-NC SA 2.0
Zdjęcia: Francois Libert, https://www.flickr.com, Ostorhinchus wassinki, CC BY-NC SA 2.0