Francois Libert, Pycnochromis retrofasciatus, u góry dorosły osobnik (ok. 5 cm, u dołu młody ok. 3 cm), CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Pycnochromis retrofasciatus. Błędnie określany jako Chromis retrofasciata
Nazwa polska: brak. Czasem w środowisku akwarystycznym sporadycznie spotyka się nazwę tłumaczoną wprost z łaciny - garbik tylnopasy.
Występowanie geograficzne: Zachodni Pacyfik (Filipiny, Tajwan, Tajlandia, Indonezja, na północy do japońskich Wysp Riukiu, na południu do Nowej Kaledonii).
Wygląd: ciało jasne - jasnobeżowe, kremowe lub jasno brudno-żółte (młode osobniki głównie w kolorze cytrynowym), głowa z góry nieco przyciemniona, z tyłu tułowia u nasady płetwy ogonowej czarny pionowy pas, płetwa ogonowa biaława, u dorosłych osobników posiada nitkowate wyrostki.
Rozmiar: w naturze do 5,5-6 cm.
Długość życia: w akwariach maksymalnie kilka lat.
Typ środowiska: w większości na rafach koralowych lub w ich okolicach (np. na gruzowiskach skalnych) na głębokości zwykle do 35 m. (także znacznie głębiej - jednak rzadziej).
Wymagane parametry wody: zalecane KH 8-12, pH 8.0-8.4, zasolenie 35,5‰.
Temperatura: zalecana 25-26°C.
Zalecany minimalny litraż: w akwariach wielogatunkowych 160 l. dla jednego osobnika lub 240 l. dla jednej pary.
Zachowanie: w naturze ryby te spotykane są w niewielkich grupach na gruzowiskach skalnych lub przy rozgałęzionych koralowcach twardych. Jednak hodowla w grupie nawet w bardzo dużych akwariach jak np. 720 l. jest problemowa, ponieważ ryby stają się względem siebie agresywne i walczą o najlepsze rewiry w akwarium. W naturze gatunek ten ma nieograniczoną przestrzeń i w tym tak naprawdę tkwi główny problem z akwariami. Ryby te są bardzo terytorialne - trzymają się swoich wydzielonych terytoriów. Gatunek ten czasami dobiera się w tolerujące się pary. Aby powstała taka para, należy zakupić kilka małych ryb. Po utworzeniu się pary, resztę egzemplarzy należy odłowić ze zbiornika.
Dieta: wszystkożerne - w naturze żywi się zooplanktonem i glonami. W akwariach można podawać solowca, drobne lasonogi, ikrę, spirulinę, również suchy pokarm granulowany.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: samce organizują sobie gniazdo - czyszczą np. zagłębienie w skałach, gdzie odbywa się tarło. Jaja są składane w tym gnieździe i są przyklejane do podłoża. Samiec opiekuje się ikrą. Z jaj po kilku dniach wykluwa się narybek.
Uwagi: ryby te są dosyć wrażliwe na zmiany warunków wodnych dlatego też wymagają długiej i prawidłowo przeprowadzonej aklimatyzacji. Jednocześnie po prawidłowym zaaklimatyzowaniu są dosyć odporne. Nie wolno łączyć ich z innymi garbikami w jednym zbiorniku.