Obecnie wiele nowych modeli lamp akwarystycznych posiada tzw. funkcję wschodu i zachodu słońca, polegającą na płynnym przejściu z ciemności do pełnego oświetlenia i odwrotnie. Niektóre nowoczesne modele współpracują z aplikacjami w telefonach, dzięki którym można ustawić sobie poziom ściemniania lub rozjaśniania światła i czas tego procesu.
Dotyczy to głównie lamp opartych o technologię LED aczkolwiek funkcję wschód-zachód słońca praktykowano w akwarystyce już wiele lat temu za pomocą prostych analogowych programatorów, które sterowały oświetleniem. Jeżeli akwarysta posiadał np. dwie lub trzy lampy nad swoim akwarium to mógł ustawić ich czas działania poprzez programator w taki sposób aby załączały się one pojedynczo kolejno za sobą i tak samo się wyłączały. Wówczas również sprawiało to wrażenie wschodu lub zachodu słońca w akwarium ale o charakterze nie płynnym jak przy obecnej technologii sterowanej elektronicznie lecz stopniowym.
Niewątpliwą zaletą tej funkcji jest wyeliminowanie stresu u zwierząt akwariowych spowodowanym nagłym włączeniem lub wyłączeniem światła nad akwarium. W naturze jak już wcześniej zaznaczono odbywa się to płynnie. Natomiast w akwariach często przy nagłym wyłączeniu lub włączeniu światła dochodzić może nawet do wyskakiwania spłoszonych ryby ze zbiornika. Mając opcję wschód-zachód słońca w lampie eliminujemy niekorzystne sytuacje z tym związane ponieważ ryby przechodzą przez ten proces łagodnie i bezstresowo. Jednak aby ta funkcja była zoptymalizowana to powinna się odbywać w miarę szybko tzn. zarówno wschód jak i zachód powinien trwać ok. 5-10 minut. Przeciąganie tej czynności np. do 40 minut czy do nawet godziny spowoduje że skracamy dostępność pełnego oświetlenia dla roślin czy koralowców. Akwarium roślinne powinno być oświetlane przez 10-12 godzin dziennie podobnie jak akwarium morskie. Jeżeli spowodujemy, że jedna godzina lub nawet dwie będą poświęcone na wschód i zachód słońca w zbiorniku to wtedy ograniczamy znacznie możliwość rozwoju dla naszych roślin lub korali skracając im czas pełnego, docelowego oświetlenia.