Protomelas fenestratus, samiec
Nazwa gatunkowa: Protomelas fenestratus.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi.
Wygląd: występuje co 7 odmian geograficznych, które różnią się ubarwieniem samców. Większość tych odmian posiada samcze ubarwienie w kombinacji jasnego koloru żółtego i błękitnego - różnice polegają głównie na rozłożeniu tej kolorystyki na tułowiu i płetwach. Samice są srebrno-szare. Na ich tułowiu występuje kilka ciemnych plamek, które umiejscowione są w dwóch poziomych liniach.
Rozmiar: samiec do 15 cm, samica do 12 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: strefy przejściowe skalno-piaszczyste, gdzie skały pokryte są osadami organicznymi.
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 8-8,5.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: 450 l.
Zachowanie: ryby należy trzymać w haremie - 1+4, 1+5 lub 1+6. W naturze ryby żyją wśród osadów detrytusu, z którego wyszukują sobie pokarm. W akwariach również można zaobserwować przebieranie w warstwach osadów (przy odpowiedniej obsadzie). Samce w okresie tarła są względem siebie mocno agresywne. Zaleca się trzymanie tylko jednego haremu tego gatunku w zbiorniku akwariowym.
Dieta: mięsożerne - w naturze ryby te zdmuchują strumieniem wody osady ze skał odsłaniając w ten sposób drobne organizmy wodne, którymi się posilają. W akwariach należy podawać kryl, wodzień, kiełża, lasonogi, solowca, rozwielitkę itp. Ryby można skarmiać okazjonalnie suchym pokarmem paszowy dla pielęgnic mięsożernych.
Dymorfizm płciowy: występują różnice w wielkości (samce nieco większe) i różnice w ubarwieniu (samice inaczej ubarwione - patrz "Wygląd").
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. Samica składa partiami jaja, które samiec od razu zapładnia. Następnie samica natychmiast zbiera ikrę do pyska (ok. 25-35 szt.) i ją inkubuje przez okres ok. 21-28 dni (długość czasu jest zależna od wielu czynników - m.in. od temperatury wody). Po wypuszczeniu wylęgu można go skarmiać np. dobrze rozdrobnionym pokarmem suchym (najlepiej jednak wylęgiem solowca).
Uwagi: brak.