Nazwa gatunkowa: Balistoides conspicillum.
Nazwa polska: rogatnica jasnoplama.
Występowanie geograficzne: Ocean Indyjski (całe wschodnie wybrzeże Afryki od Morza Czerwonego aż do RPA), Zachodni Pacyfik (Indonezja, Australia, Filipiny aż do Samoa).
Wygląd: gatunek dosyć ciekawie ubarwiony. Poszczególne populacje mogą się nieco różnić nasyceniem kolorów i wzorami, ale różnice te nie są znaczne. Z reguły ryby są szare, czarne, brązowe lub beżowe. Na brzuchu występuje minimum kilkanaście dużych białych plam. Niektóre populacje posiadają na grzbiecie żółty lub beżowy wzór. Pyszczek jest żółty, natomiast zazwyczaj pod okiem występuje biały pasek.
Rozmiar: w naturze do 50 cm, w akwariach znacznie mniej z reguły nie przekraczają 35 cm.
Długość życia: nie poznana dokładnie, minimum 12 lat w akwariach, w środowisku naturalnym prawdopodobnie znacznie dłużej.
Typ środowiska: pojedyncze osobniki są spotykane w pobliżach rafy koralowej, ale zwykle wśród podmorskich skał. Żyje zwykle na głębokościach 1-75 m.
Wymagane parametry wody: KH 8-12, pH 8.0-8.4, zasolenie 35,5‰.
Temperatura: 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 1000 l., zbiornik powinien mieć minimum 250 cm długości.
Zachowanie: gatunek ten jest bardziej płochliwy niż inne rogatnice. Zwykle nie szuka zwady z rybami swoich rozmiarów i woli się wycofać i uniknąć ewentualnego starcia. W naturze ryby te prowadzą samotniczy tryb życia i nie są spotykane w swoim towarzystwie. Prawdopodobnie łączą się tylko na czas tarła. Stąd należy trzymać w zbiorniku tylko jednego osobnika z tego gatunku. Chętnie korzysta z grot i kryjówek.
Dieta: wszystkożerne - w naturze żywi się gąbkami, skorupiakami (kraby, krewetki, mięczaki), gąbkami, jeżowcami, małymi rybami, robactwem rafowym, glonami. Bardzo efektownie kruszy muszle ślimaków. W akwariach można podawać również suchy pokarm granulowany.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: brak danych.
Uwagi: brak.
Zdjęcia: Tommy Aquario.