Zdjęcia: Francois Libert, Diodon holocanthus, CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Diodon holocanthus.
Nazwa polska: diodony igłowate są określane jako najeżki.
Charakterystyka: słonowodna ryba z rodziny najeżkowatych.
Występowanie geograficzne: gatunek pospolity - niemal kosmopolityczny w strefie wód tropikalnych, subtropikalnych i około subtropikalnych. Pospolity w Atlantyku (od Południowej Kanady do Północno-Wschodniej Brazylii), Wokół Afryki (Wybrzeże Zachodnie oraz Wschodnie wraz z wybrzeżami RPA), Ocean Indyjski, Pacyfik (od Chin aż do USA).
Wygląd: tułów pękaty w kształcie balonowatym, głowa duża, oczy duże (ruchome), pyszczek nieco wyciągnięty ku przodowi, płetwy małe, ciało pokryte ruchomymi kolcami (stąd nazwa polska - najeżka), kolorystyka rozmaita - zależna od cech odmiany lokalnej (znanych jest kilkadziesiąt wariantów).
Rozmiar: maksymalnie w naturze do 50 cm, jednak wiele zależy od cech danej odmiany - niektóre mniejsze odmiany lokalne nie przekraczają 30 cm.
Długość życia: prawdopodobnie ryba długowieczna - ocenia się, że jej wiek przekracza zwykle 20 lat.
Typ środowiska: różnorodne - gatunek ten spotkać można na rafach koralowych, glonowiskach, skałach, gruzowiskach, piaszczystych lagunach, mulistych środowiskach słonowodnych, w głębinach (nawet do 200 m.) i na płyciznach - 2m. (wówczas łatwo najeżkę złapać w siatkę - tak poławia się ją w Chinach).
Wymagane parametry wody: KH 8-12, pH 7.8-8.4, zasolenie 30-38‰.
Temperatura: zalecana 22-26°C, tolerowana 20-28°C.
Zalecany minimalny litraż: ok. 450 l. dla osobnika o wielkości do 18-20 cm i 720 l. dla większego osobnika (w akwariach wielogatunkowych).
Zachowanie: dorosła ryba prowadzi samotniczy tryb życia - dwie dorosłe ryby w jednym zbiorniku będą ze sobą walczyć. Małe egzemplarze są wobec siebie neutralne i przebywają w grupie, ale po osiągnieciu 6 cm zaczynają już sobie wzajemnie dokuczać. Ryba ta jest inteligentna i ciekawska, można oswoić młodego osobnika, jest agresywna w stosunku do innych ryb rozdymkowatych, w akwariach jest terytorialna, w naturze przemierza spore odległości i nie przywiązuje się do konkretnego terytorium. Nie toleruje mocno zarybionych akwariów. Jest słabym pływakiem, z trudnością podąża za pływającym pokarmem, nie potrafi pływać szybko i dynamicznie. W przypadku zagrożenia ryba dodatkowo pompuje w siebie wodę i powiększa ciało formując kulę i strosząc kolce.
Dieta: mięsożerne - żywi się mięczakami, drobnymi skorupiakami, wieloszczetami (w przypadku braku pokarmu), małymi krewetkami, lasonogami, krabami. W akwariach skonsumuje wszelkie ozdobne skorupiaki i mięczaki. Nie ma problemu z jej karmieniem.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: gatunek jajorodny, w akwariach ryba się nie rozmnaża. Dorosłe osobniki łączą się ze sobą tylko na okres tarła.
Uwagi: gatunek ten często można kupić w nad Bałtykiem jako zasuszone najeżone egzemplarze stanowiące formę pamiątki - odradza się nabywanie tego typu zwierząt. Ryba jest masowo poławiana w Chinach i stosowana w naturalnej medycynie chińskiej co również jest godne potępienia. Mięso tego gatunku jest trujące.