Powierzchnia: 1 600 000 km2.
Średnia głębokość: 1552 m.
Największa głębia: 5203 m.
Zasolenie: 35,5‰ we wschodniej części oraz do 36.7‰ w zachodniej części.
Temperatura wody: w lutym od 18°C na północnym wybrzeżu do 24°C na południu tego akwenu. W sierpniu temperatury wody wahają się w przedziale 24-29°C. Zatoka Meksykańska znajduje się w klimacie śródziemnomorskim.
Największe rzeki: Missisipi.
Największe miasta: Tampa, St. Petersburg, Pensacola, Mobile, Nowy Orlean, Beaumont, Houston, Tampico, Tuxpan, Veracruz, Hawana.
Państwa: USA, Meksyk, Kuba.
Kontynent: Ameryka Północna.
Zatoka Meksykańska jest defacto morzem należącym do wód Oceanu Atlantyckiego. Jej granicę na wschodzie wyznacza południowy kraniec Florydy (USA), zachodnia część Kuby oraz Półwysep Jukatan (Meksyk). Dokładniej rzecz biorąc są to dwie cieśniny - Cieśnina Florydzka i Cieśnina Jukatańska. W Zatoce Meksykańskiej są obecne rafy koralowe, zwłaszcza w południowo-wschodniej części tego akwenu. Plaże są głównie bardzo szerokie, o drobnym, białym piasku - nieco przypominają plaże Bałtyku. Linia brzegowa tej zatoki niemal wszędzie sąsiaduje z terenami nizinnymi. Wysokość pływów wynosi 0,5 m do 1,7 m.
Woda była do nie dawna dosyć czysta o wysokiej przejrzystości. Jednak do pewnego pogorszenia się tego stanu doprowadził szereg katastrof ekologicznych związanych z wydobyciem ropy naftowej. Największą z nich była eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon w 2010 roku.
Zatoka Meksykańska, plaża kurortu turystycznego, USA
Zatoka Meksykańska, typowa szeroka biała plaża.
Zatoka Meksykańska, Florida Keys, przejrzystość wody u wybrzeży USA.
Zatoka Meksykańska, Wellen, USA.