Zdjęcia: Tommy Aquario, Choerodon fasciatus.
Nazwa gatunkowa: Choerodon fasciatus.
Nazwa polska: brak, potocznie w środowisku akwarystycznym bywa nazywany - markiz.
Występowanie geograficzne: gatunek pospolity w Zachodnim Pacyfiku, we wschodnim Oceanie Indyjskim znacznie rzadszy.
Wygląd: tułów masywny, nasada płetwy ogonowej gruba i silna, na ciele występują charakterystyczne kolorowe pasy, które w przedniej części tułowia zwykle mają inną kolorystykę niż w tylnej części ciała. Kolory płynnie przechodzą w inne ubarwienie. Spośród odmian kolorystycznych (naliczono ich co najmniej kilkanaście) najpopularniejsza odmiana posiada pasy przechodzące płynnie z pomarańczowego / czerwonego w granatowy.
Rozmiar: do około 30 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: żyje na rafie koralowej na głębokości 5-35 m.
Wymagane parametry wody: KH 8-12, pH 8.1-8.4, zasolenie ok. 35‰..
Temperatura: zalecana 24-27°C
Zalecany minimalny litraż: ok. 720 l. dla dorosłego osobnika w akwarium wielogatunkowym, najbardziej odpowiedni będzie jednak zbiornik oceaniczny.
Zobacz także:
Zachowanie: ryba agresywna i waleczna, silnie terytorialna, prowadząca samotniczy tryb życia. Jest jednocześnie ciekawska, inteligentna, aktywna, przy tym nie jest płochliwa. Większe ryby systematycznie gnębi i nęka w zbiorniku. W naturze dobiera się w monogamiczne pary tylko na czas rozrodu.
Dieta: żywi się mięczakami, drobnymi skorupiakami, wieloszczetami (w przypadku braku pokarmu). Lubi polować na różnorodne bezkręgowce wodne.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: gatunek jajorodny, w akwariach ryba się nie rozmnaża.
Uwagi: ryba dosyć problematyczna (w związku ze swoim zachowaniem) stąd również rzadko wprowadzana jest do oceanariów. Należy mieć na uwadze to, że systematycznie wyjada ze zbiornika krewetki, kraby, jeżowce itp. Ryba pięknie się jednak prezentuje w zbiornikach typu skalnego.