Zdjęcie: Sandra Tieks z Pixabay, żywe homary do zastosowania w gastronomi w celach kulinarnych (z zabezpieczonymi szczypcami).
Homary to słonowodne skorupiaki, bardzo blisko spokrewnione ze słodkowodnymi rakami. Reprezentowane są przez gromadę liczącą około 150 gatunków. Obie grupy tych zwierząt są zresztą bardzo do siebie podobne z wyglądu.
Homary posiadają (tak jak raki) głowotułów, odwłok z telsonem (rozkładaną płetwą odwłokową), kilka par odnóży krocznych (zwykle 4), jedna parę szczypiec, czułka (anteny), oczy na słupkach. Zwierzęta te mają dosyć duże znaczenie kulinarne, zalicza się je do owoców morza. Ich mięso jest dosyć drogie i wysoko cenione przez konsumentów. Homary w renomowanych restauracjach podaje się w całości. Ten typ pożywienia najbardziej popularny jest zwłaszcza w USA i krajach południowej Europy (Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy).
Homarus americanus w formie potrawy kulinarnej.
W akwarystyce homary mają niewielkie znaczenie. Najczęściej w sprzedaży występuje tzw. homar rafowy - gatunek o nazwie Enoplometopus debelius. Po za tym jednym z niewielu homarów dostępnych również w obrocie akwarystycznym jest Munida sp. który z wyglądu bardziej jednak przypomina kraba niż typowego homara i potocznie nazywa się go krabem spiderman.
Natomiast dwa najbardziej znane gatunki to Homarus americanus (homar amerykański) i Homarus gammarus (homar europejski). Są to zwierzęta osiągające znaczne rozmiary i dlatego zazwyczaj nie trzyma się ich w domowych akwariach (nawet do 60 cm).
Na uwagę zasługuje jeszcze jedna kwestia powiązana z homarami - znanym pokarmem akwarystycznym jest ikra homara, którą można zakupić w postaci mrożonej. Zawiera białko, tłuszcze, aminokwasy i witaminy, stanowiąc bardzo wartościowy pokarm dla innych zwierząt akwariowych.
Zobacz także:
Tekst: Tommy Aquario