Zdjęcie: Mariusz Wiciński
Nazwa: glony wapienne (jest to polska potoczna nazwa ogólna).
Wygląd: porastają powierzchnie w akwariach - skały, szyby, plastikowe obudowy sprzętów. Są płaskie i mają różne kolory - różowe, fioletowe, czerwonawe. Plecha może mieć formę punktową lub powierzchniową. Są twarde w dotyku.
Przyczyna wystąpienia: pojawiają się w dojrzałych i ustabilizowanych akwariach. Wielu akwarystów uważa ich obecność jako pozytywną w zbiorniku. Dla niektórych ich obecność jest znakiem, że można do swojego akwarium wprowadzać bardziej wymagające zwierzęta. Niektóre osoby preferują tło z porostu tych glonów na tylnej lub bocznych szybach zbiornika. Jeżeli glony wapienne opanują skałę - wówczas blokują jej dostęp dla innych glonów. Część akwarystów uważa je jednak za szkodliwe, twierdząc że ograniczają filtrację zalepiając skałę i uniemożliwiają przepływ przez nią wody.
Zdjęcie: Katarzyna Sołtan
Zwalczanie: jeżeli glony te zaczynają bieleć jest to oznaka, że są w odwrocie, ponieważ brakuje im substancji odżywczych lub mikro ewentualnie makro elementów do prawidłowego funkcjonowania. Z szyb można je usuwać za pośrednictwem skrobaka. Ze skał udaje się je usunąć gdy są jeszcze młode i w miarę miękkie.
Zapobieganie: trzymanie niższych wartości wapnia i magnezu w wodzie, posiadanie zwierząt czyszczących skały i inne powierzchnie w zbiorniku.
Uwagi: pod bardzo szerokim pojęciem glonów wapiennych kryją się makroglony, których plecha kumuluje związki wapnia i magnezu - stąd są one sztywne i twarde.
Zdjęcie: Mariusz Wiciński
Zobacz także:
Artykuł o zapobieganiu glonom w akwariach (kliknij, aby przejść)