Zdjęcia: Francois Libert, Amphiprion sandaracinos, CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Amphiprion sandaracinos.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: ciepłe wody Zachodniego Pacyfiku oraz Wschodni Ocean Indyjski (od Tajlandii do Zachodnich wybrzeży Australii).
Wygląd: tułów pomarańczowy lub jasnobrązowy, przez grzbiet od pyszczka aż po nasadę płetwy ogonowej przebiega biały cienki pasek.
Rozmiar: do około 14 cm w naturze, w akwariach nieco mniejsze.
Długość życia: do ok. 12-15 lat.
Typ środowiska: gatunek żyje na rafie koralowej w bliskiej odległości od brzegu na niewielkich głębokościach (zwykle 3-20 m.) w symbiozie z ukwiałami parzącymi, które zamieszkuje - uodparniając się na ich parzydełka. Można również zamiennie przeznaczyć tym błazenkom do zamieszkania i rozrodu koralowce takie jak np. Euphylia spp. lub Goniopora spp..
Zobacz także:
Artykuł o związku symbiotycznym (kliknij, aby przejść)
Wymagane parametry wody: KH 8-12, pH 8,0-8,4, zasolenie ok. 35,5‰.
Temperatura: zalecana 24-28°C
Zalecany minimalny litraż: ok. 160 l. dla samotnej pary lub 300 l. dla jednej pary w akwarium wielogatunkowym. Nie należy trzymać dwóch par w jednym zbiorniku ponieważ ryby te są terytorialne i będą się zwalczać.
Zachowanie: ryby spokojne i bardzo ruchliwe (stale sie poruszają), dobierają się w monogamiczne trwałe pary, trzymają się wokół wybranego przez siebie ukwiała. W akwariach ryby te należy trzymać w parze.
Dieta: żywi się drobnym zooplanktonem. Można podawać żywe lub mrożone lasonogi, ikrę, solowca, rozwielitkę, oczlika, szklarkę itp. Gatunek ten chętnie spożywa suchą, sztuczną karmę.
Dymorfizm płciowy: młode ryby są hermafrodytami - mają zarówno cechy męskie jak i żeńskie, gdy podrosną stają się samcami. Trzymając dwie lub więcej ryb dominujący samiec przekształca się w samicę, wtedy staje się większy i bardziej masywny. Dlatego do akwariów najlepiej nabyć dwie młode sztuki jednakowej wielkości, z których jedna (dominująca) ryba, przekształci się w samicę.
Rozmnażanie: w niewoli rozmnażany rzadko. Dobrane pary podchodzą do tarła regularnie w zbiornikach akwariowych. Ikra składana jest u podstawy ukwiała. Samiec bezpośrednio opiekuje się ikrą, napowietrzając ją i stale czyszcząc. Po wylęgu jeszcze przez pewien czas młode zostają przy rodzicach. Bardziej doświadczeni akwaryści są w stanie odchować wylęg w zbiorniku jednogatunkowym, uruchamiając hodowlę planktonu i przystosowując odpowiednio filtrację w zbiorniku dla potrzeb narybku.
Uwagi: brak.