Nazwa gatunkowa: Sesarma mederi.
Nazwa polska: krab mangrowy.
Występowanie geograficzne: Azja Południowo-Wschodnia.
Wygląd: karapaks nie przekracza 4 cm średnicy i jest on prawie okrągły. Odnóża są koloru jasnoczerwonego, z tym że szczypce przechodzą w żółtą barwę. Pancerz jest koloru czerwono-brązowego. Krab od spodu jest jasny (biało-żółty).
Rozmiar: średnica pancerza do 4 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: różne typy wód słonawych (estuaria) rzeki, strumienie, zatoki, laguny przy wybrzeżach morskich akwenów o bardzo niskim zasoleniu, często wśród mangrowców (stąd nazwa).
kliknij, aby przejść do artykułu o mangrowcach
Wymagane parametry wody: zaleca się niewielki dodatek słonej wody (zasolenie w okolicach 1-3‰, zalecane PH 7-8 (tolerowane w szerszych wartościach).
Temperatura: 23-28°C.
Zalecany minimalny litraż: 30 l. Wskazana część lądowa, ponieważ w naturze kraby te również są spotykane na suchym lądzie w bliskiej odległości od wody. Wystarczą wystające ponad lustro wody korzenie. Akwarium powinno być szczelnie przykryte (przy braku dobrze zabezpieczonej pokrywy krab prędzej czy później ucieknie ze zbiornika).
Zachowanie: uważa się, że kraby te są bezpieczne dla obsady rybnej w akwariach.
Dieta: wszystkożerne.
Dymorfizm płciowy: występuje różnica w budowie odwłoka - u samca jest on w kształcie litery V, a samicy - U.
Rozmnażanie: bardzo trudne - wymaga dodatku słonej wody. Młode po wykluciu przybierają formę planktoniczną. Bardzo trudno jest je wykarmić i utrzymać przy życiu, ponieważ nie do końca poznane są odpowiednie wartości zasolenia, wymagane przez larwy.
Uwagi: są to bardzo powszechnie występujące kraby w środowisku naturalnym. Osobniki oferowane w sprzedaży pochodzą z odłowu. Na sprzedaż zwykle trafia kilka różnych gatunków bardzo do siebie podobnych z wyglądu.
zdjęcia: Szymon Hareńczyk, tekst: Tommy Aquario.