Zdjęcie: Mike Lord, zakwit glonów - zielona woda w akwarium słonowodnym.
Zakwit glonów - zielona woda w akwarium słodkowodnym.
Nazwa: Euglenopyta spp. (zielony zakwit wody, glon zielonej wody).
Wygląd: zielona, mętna woda. Glon kojarzony ze słodkowodnymi akwariami.
Przyczyna wystąpienia: najczęstszą przyczyną jest niedziałająca prawidłowo filtracja lub zbyt mała filtracja występująca często z nadmiarem mikroelementów w wodzie (przenawożenie, źle przygotowane podłoże, przerybienie itp.).
Aby sprawdzić prawidłowe stosunki pierwiastków w akwarium słodkowodnym - kliknij tutaj.
Zwalczanie: po wystąpieniu należy zrobić dużą podmianę wody ok. 40% w celu zmniejszenia ilości glonów w toni wodnej. Do filtra należy włożyć watę filtracyjną, perlonową lub włókninę, aby odfiltrować glon. Przy okazji należy sprawdzić dokładnie filtr czy czasami się nie przytkał. Do mediów filtracyjnych należy podać bakterie, które powinno się systematycznie przez kolejne dni dozować do wody w niewielkich dawkach. Cała kuracja trwa zwykle około 5-7 dni, w tym czasie powinno się wyłączyć także oświetlenie. W tym czasie powinny być zrobione co najmniej 2-3 podmiany wody. Pierwsza podmiana powinna być największa. Bakterie należy podawać do zbiornika najlepiej kilka godzin po podmianie wody.
Zapobieganie: zielony zakwit wody występuje najczęściej w świeżo założonych akwariach lub w zbiornikach, do których nagle wprowadzono dużą ilość ryb i zachwiano w ten sposób balans biologiczny w akwarium. Rozwiązaniem sytuacji jest stopniowe wprowadzanie ryb do akwarium w niewielkich ilościach oraz posiadanie mocniejszego filtra niż wymaga tego zbiornik akwariowy. Natomiast aby zielona woda nie wystąpiła w świeżym zbiorniku - dobrze jest przeciągnąć proces dojrzewania wstępnego do minimum 4-5 tygodni. Pośrednią przyczyną zielonej wody jest również przerybione akwarium lub niewłaściwe przygotowanie podłoża, często z udziałem ziemi ogrodowej, która jest przysypana zbyt małą warstwą wierzchnią.
Uwagi: zielona woda jest dosyć łatwa do eliminacji. W zwalczaniu jak i w zapobieganiu pomaga wykorzystanie lampy UV, montowanej na wężu lub w filtrze, która nie powinna działać w czasie ciągłym a jedynie cyklicznie co pewien czas.
Zobacz także:
Artykuł o zapobieganiu glonom w akwariach (kliknij, aby przejść)