Zdjęcie: Jaroslaw Gaik
Nazwa: Phaeophyta spp. (brunatnice).
Wygląd: te słodkowodne glony wyglądają jak miękkie, brązowe kłębki dywanowe. Zwykle nie przekraczają 3-4 mm długości. Mają podobną kolorystykę do okrzemek, z tym że okrzemki mają głównie charakter brązowego pyłu, natomiast brunatnice posiadają plechę (są glonem lekko spiętrzonym). Łatwo schodzą z powierzchni i łatwo rozpadają się w palcach. Glony porastając kamienie wyglądają jakby kamienie te były pokryte brudem (detrytusem). Niekiedy w pewnych warunkach wodno-oświetleniowych brunatnice mogą mieć lekko bordowy lub fioletowy odcień.
Przyczyna wystąpienia: prawdopodobnie przyczyną są nieodpowiednie stosunki mikroelementów oraz nieprawidłowe oświetlenie (zła jakośc światła - np. barwa). Często występują razem z okrzemkami w niedojrzałych akwariach.
Aby sprawdzić prawidłowe stosunki pierwiastków w akwarium słodkowodnym - kliknij tutaj.
Zwalczanie: można je odsysać przy pomocy usztywnionej rurki. Ponadto brunatnice są chętnie zjadane przez molinezje i inne ryby jajożyworodne, a także ślimaki roślinożerne i niektóre krewetki. Często same wymienione tutaj zwierzęta dają sobie z nimi w znacznym stopniu radę. Na czas walki z tym glonem należy zaprzestać nawożenia roślin akwariowych w zbiorniku, ograniczyć karmienie, zwiększyć podmiany wody i przeorganizować oświetlenie.
Zapobieganie: ostrożnie i z umiarem stosować nawozy dla roślin. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie obsady zwierząt mogących skonsumować te glony. Po za tym należy koniecznie zadbać o prawidłowe oświetlenia zbiornika. Pożądane jest cykliczne testowanie wody zbiornika za pomocą testów kropelkowych.
Uwagi: glon niezbyt trudny do opanowania. Bardzo często pojawia się w akwariach typu Malawi lub Tanganika (z uwagi na to, że lepiej rośnie w wyższym pH i twardościach) i bywa mylony z okrzemkami.
Zobacz także:
Artykuł o zapobieganiu glonom w akwariach (kliknij, aby przejść)