Zdjęcie: Francois Libert, Ptereleotris heteroptera, CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Ptereleotris heteroptera.
Nazwa polska: brak.
Charakterystyka: niewielka barwna słonowodna ryba babkowata.
Występowanie geograficzne: w Oceanie Indyjskim (także w Morzu Czerwonym) i w Zachodnim Pacyfiku aż (do Indonezji do Mikronezji) w ciepłych wodach subtropikalnych i tropikalnych.
Wygląd: tułów cienki i podłużny, filigranowy, głowa mała, oczy duże, pyszczek relatywnie duży, płetwy grzbietowa i odbytowa są niemal symetryczne względem siebie. Występuje kilka odmian barwnych. Ryby są zwykle jednokolorowe: szaro-niebieskie, błękitne lub srebrno-niebieskie. Ogon niekiedy żółtawy lub z czarną plamką. Młode osobniki mają nieco inne ubarwienie.
Rozmiar: do około 14 cm w naturze.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: żyje na rafach koralowych lub w ich bliskim sąsiedztwie na głębokościach 5-46 m.
Wymagane parametry wody: KH 8-12, pH 8.0-8.4, zasolenie ok. 35,5‰.
Temperatura: zalecana 24-28°C. (niektóre źródła podają niższe temperatury - zaczynające się od 22°C co jest spowodowane tym, że gatunek ten jest obserwowany również w chłodniejszych wodach Japonii Południowej).
Zalecany minimalny litraż: ok. 240 l. w zbiorniku wielogatunkowym, absolutne minimum to 120 cm długości zbiornika przy niewielkiej obsadzie - jednak zaleca się trzymanie tych ryb w parze w większych zbiornikach.
Zachowanie: ryby te trzymają się swojego terytorium (groty lub nory), nie są terytorialne ale są przywiązane do swojego rewiru. W przypadku zagrożenia uciekają do swojej kryjówki. Preferują skaliste tereny. Żyją w monogamicznych parach. Młode osobniki są spotykane w ławicach liczących kilkaset osobników. Gatunek neutralny w stosunku do innych gatunków - nie szuka zwady. Do tych ryb należy dobierać tylko i wyłącznie gatunki mało agresywne.
Dieta: drobny zooplankton, żyjący w toni wodnej. W akwariach można podawać solowca, oczlika, lasonoga, drobne sztuczne granulki. Ryby żerują tylko wokół własnej nory.
Dymorfizm płciowy: bardzo trudny do rozróżnienia.
Rozmnażanie: brak danych.
Uwagi: brak.