Kora dębu - jedno z najlepszych źródeł garbników
Garbniki, zwane także taninami są naturalnymi organicznymi związkami chemicznymi, które są wytwarzane przez rośliny. Słowo tanina, oznaczająca ekstrakt garbnikowy ma swoje pochodzenie w języku łacińskim, gdzie tannus oznacza ciemny lub opalony, natomiast słowo tan oznacza dębnik. Substancje garbnikowe mają bowiem gorzkawy, cierpki smak i ciemną barwę co pierwotnie kojarzono właśnie z wyciągiem z kory dębu. Garbiki można znaleźć w wielu gatunkach roślin. Najczęściej największa ich kumulacja występuje w korze drzew, łupinach, szyszkach i liściach. Stanowią zwykle 5-10% suchej masy liści drzew europejskich (m.in. buk, dąb, kasztanowiec, orzech włoski).
Wysuszone liście oddają do wody garbniki i taniny.
Taniny pełnią rolę ochronną dla roślin przed zwierzętami powodując, że pewne ich części są niesmaczne lub nie jadalne dla większości owadów i kręgowców. Dodatkowo garbniki wytwarzają środowisko nie przyjazne dla grzybów i bakterii co również chroni w pewnym stopniu rośliny przed atakiem tych patogenów.
Łupiny kasztanów - dobre źródło garbników.
Wody w naturalnych akwenach, w których występują duże ilości garbników nazywa się czarnymi wodami (ze względu na ciemną barwę wody). Są one niemal sterylne, stając się środowiskiem bardzo nie przychylnym do życia dla bakterii, grzybów, owadów i drobnych organizmów wodnych (bezkręgowców). W tego typu wodach występują jednak zwierzęta, które zdołały się przystosować do takich warunków jak pewne gatunki ryb - np. neon Innesa, neon czarny, neon czerwony, wiele gatunków małych pielęgniczek amerykańskich oraz dyskowce i niektóre żaglowce. Taniny w pewnym stopniu zakwaszają wodę (o ile jest ona miękka) - stąd czarne wody charakteryzują się niskim PH i ciemną barwą (zwykle żółtawą lub bursztynową).
Zdjęcie: Olteanu Florin, obcność garbników zdradza ciemny, herbaciany kolor wody.
Zobacz także:
Artykuł - jak zrobić wywar z garbników (kliknij, aby przejść)