Zdjęcie: Krzysztof Ciecieręga
Nazwa gatunkowa: Filopaludina sumatrensis.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: brak.
Występowanie geograficzne: Azja Południowo-Wschodnia (Birma, Tajlandia, Kambodża, Wietnam, Malezja).
Muszla: 3,2 cm. Lokalnie mogą występować różnice w kolorystyce jednak osobniki importowane na polski rynek mają zazwyczaj muszle w kolorze żółtym, beżowym, lub szarawym w cienkie ciemne paseczki.
Ciało: stopa zwykle szarawa lub beżowa. Niekiedy głowa w innym kolorze niż stopa. Czułka najczęściej w prążki. Ślimak posiada wieczko (operculum).
Długość życia: słabo poznana, według niektórych źródeł nawet do 10 lat (należy wziąć pod uwagę, że kupowane osobniki są już często dorosłe, stąd opinie, że ślimaki te żyją 3 - 5 lat).
Typ środowiska: rzeki i jeziora.
Wymagane parametry wody: PH 7-8 (wskazane mocne natlenienie i nadfiltracja).
Temperatura: 22-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 20 l.
Zachowanie: ślimaki aktywne całą dobę, nie wykazują wyraźnych preferencji co do typu podłoża, przez co z chęcią przebywają na piasku jak i kamieniach czy dekoracjach. Nie niszczą roślin, z wody wychodzą sporadycznie (pokrywa nie jest wymagana).
Dieta: glony i padlina, w akwariach można podawać owoce i warzywa, wszelkie pokarmy dla ryb akwariowych. Mogą zjadać ikrę ryb.
Rozmnażanie: typowe dla żyworódek. Jeden z czułków samca przekształcony jest w narząd kopulacyjny. Ślimaki są jajożyworodne, zapłodniona samica co jakiś czas "rodzi" po jednym młodym. Nagła zmiana parametrów wody może przyspieszyć ten proces, dlatego zdarza się, że nowo kupiony ślimak w krótkim czasie rodzi większą ilość młodych. Ze względu na wolne tempo rozwoju, ślimak nie stanowi zagrożenia plagą.
Uwagi: ślimaki te mogą mieć problem, gdy obrócą się ujściem muszli do góry. Warto zadbać, by muszla była ustawiona otworem do podłoża, by ślimak mógł swobodnie dotknąć go stopą.
Tekt: Dariusz Parzonko
Zdjęcia: Sandra Magdalena Pawłowska
Zdjęcia: Artur Szpalek, Franciszek Mika.