Zdjęcie: Jordanroderick, Munida quadrispina, Alaska - USA, CC BY-SA 4.0.
Nazwa gatunkowa: Munida spp.
Nazwa polska: przez akwarystów zwany "krabem" spidermanem.
Charakterystyka: jest to homar, który wyglądem przypomina kraba.
Występowanie geograficzne: Rodzaj Munida zasiedla głównie Pacyfik. Jednym z częściej trafiających do sprzedaży jest gatunek Munida quadrispina, który występuje na wschodnim wybrzeżu Pacyfiku od Południowej Alaski do Półwyspu Kalifornijskiego. Natomiast Munida gregaria występuje głównie w okolicy Nowej Zelandii i Tasmanii w południowo-zachodnim Pacyfiku. Z kolei przy południowych krańcach Ameryki Południowej bytuje Munida subrugosa, który jest bardzo podobny do M. greagria.
Wygląd: Munida quadrispina występuje w kolorze czerwonym lub bordowym. Odnóży krocznych są 3 pary, ramiona szczypiec są bardzo długie w stosunku do reszty ciała i są pokryte małymi kolcami. Wąsy są również bardzo długie, nitkowate w kolorze ciała.
Rozmiar: Munida quadrispina osiąga długość pancerza w rozmiarze ok. 7 cm, jednak całkowita szerokość tego homara wraz z odnóżami zwykle przekracza 11-12 cm. Długość samych ramion ze szczypcami wynosi ponad 16 cm u dorosłego osobnika.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: gruzowiska skalne, także środowiska o niemal pionowych ścianach skalnych z licznymi szczelinami.
Wymagane parametry wody: zasolenie w okolicach 35,5‰, zalecane PH 8,0-8,4.
Temperatura: zalecana 22-25°C, tolerowana jest również niższa temperatura w okolicach 18°C o ile jest ona obniżana stopniowo.
Zalecany minimalny litraż: 120 l.
Zachowanie: zwierzęta z rodzaju Munida spp. są z reguły organizmami płochliwymi. W akwarium będą szukać od razu schronienia pod kamieniami, w szczelinach lub grotach. Skorupiaki te pływają do tyłu, podobnie jak słodkowodne raki.
Dieta: wszystkożerne - detrytus, gąbki, makroglony, padlina, artemia, małe krewetki i kiełże.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: w akwariach nie odnotowane. W porze tarła skorupiaki te zbierają się w wielo tysięczne ławice. Samica składa wówczas od kilkuset do kilku tysięcy jaj (liczba ta zależna jest od jej wieku - młode samice wydają mniejsze ilości potomstwa). Maluchy po wykluciu prowadzą planktoniczny tryb życia unosząc się w toni wodnej. Po przeobrażeniu się w ukształtowane malutkie osobniki przenoszą się na dno.
Uwagi: sklepy zoologiczne zwykle błędnie sprzedają Munida spp. jako kraby.
Zdjęcie: Velella, Munida gregaria, Nowa Zelandia, CC BY-SA 4.0.
Zdjęcie: Velella, Munida gregaria, Nowa Zelandia, CC BY-SA 4.0.
Tekst: Tommy Aquario