Zdjęcie: Marco Busdraghi, Leptosammia purvoti, Włochy - stanowisko pod nawisem skalnym, CC BY-SA 4.0.
Zdjęcie: Géry PARENT, Leptosammia purvoti.
Nazwa gatunkowa: Leptosammia purvoti.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: Wybrzeża wschodniego Atlantyku (Francja, Portugalia, Hiszpania, Maroko, Wyspy Kanaryjskie) oraz zachodnia część Morza Śródziemnego wraz z Adriatykiem.
Ogólna charakterystyka: bardzo rzadki w akwariach europejski koralowiec typu LPS.
Opis: jeden z niewielu gatunków koralowców spotykanych w wodach Europy. Ma naturę samotniczą, w naturze występuje na pojedynczych stanowiskach ale rozlegle na wielkich obszarach. Wyglądem bardzo przypomina złączone ze sobą małe ukwiały. Polipy znajdują się w kamiennych kubkach, które są szersze u podstawy niż na górze. Wysunięte polipy przypominają po napompowaniu opromienioną tarczę słońca, natomiast chowając się przypominają chowające się słońce - stąd w niektórych rejonach Morza Śródziemnego nazywa się te organizmy koralami zachodzącego słońca. Polipy są barwy żółtej lub pomarańczowej ale czasem spotka się również korale w barwie jasno zielonkawej. Na jego obrzeżu znajduje się około 96 półprzezroczystych macek. Koral rośnie pomiędzy skałami, w szczelinach, pod nawisami grot skalnych, półek itp. Preferuje miejsca zacienione o słabym lub umiarkowanym oświetleniu. W naturze występuje przeważnie na głębokości 4-20 m. (najgłębiej - 40 m.). Badania wykazały, że koral ten żyje ok. 13 lat.
Rozmiar: jest to koralowiec miniaturowy - osiąga 6-7 cm wysokości.
Wymagania: ogólne parametry wody takie jak w przypadku innych koralowców, z tym że zwierzęta te wytrzymuję niższe temperatury - zalecana 20-26°C, optymalne zasolenie 33-36‰, pH 7,9-8,4. Koralowiec jest raczej mało wymagający w odniesieniu do innych koralowców z grupy LPS. Preferuje średnią lub słabą cyrkulację wody. Dobrze się czuje w osłoniętych miejscach. Wskazane suplementowanie wody naturalną solą morską z Morza Śródziemnego - np. 1 litr wody na miesiąc (ok. 35 gram soli). Należy zapewnić mu odpowiednio duży odstęp od innych korali - najlepiej wybrać mu najciemniejsze miejsce w akwarium (ale nie jest to warunek konieczny).
Tempo wzrostu: średnie / wolne (w odniesieniu do korali typu LPS).
Stopień trudności utrzymania: średni.
Odżywianie: korale te odżywiają się poprzez wyciąganie substancji odżywczych z wody i zawiesin oraz pozyskiwanie - chwytanie drobnego zooplanktonu za pomocą macek polipa. Nie posiadają zooksanteli - więc nie odżywiają się dodatkowo za pomocą światła. Dlatego wskazane jest systematyczne dokarmianie. Pokarm należy dozować do zbiornika przy wyłączonym odpieniaczu i filtrach (wystarczający czas karmienia to ok. 20 minut). Jako pożywienie można stosować zawiesinę z zooplanktonu, rozwielitkę Moina, drobnego solowca.
Rozmnażanie: korale te w akwariach rozmnaża się sztucznie poprzez mechaniczny podział - odcięcie twardego kielicha z polipem tuż przy podstawie i przyklejenie go do twardej powierzchni np. klejem cyjano-akrylowym. Po odpowiednim podzieleniu takiego korala na osobne części otrzymuje się więcej osobników, które odtąd mogą żyć własnym życiem po przyklejeniu np. do skałki lub podstawki. Jednak w takim przypadku koralowiec przeznaczony do podziału na szczepki musi być w znakomitej kondycji.
W naturze występują okresy tarła, w których koralowce masowo przystępują do rozrodu. Zarodki są inkubowane początkowo w koralowcach a potem wydalane do wody jako małe planule, które po pewnym czasie przestają żyć planktonicznie w toni wodnej i osiedlają się na twardych powierzchniach przekształcając się stopniowo w docelową postać koralowca.
Uwagi: koralowiec ten jest mało popularny w akwarystyce, gdyż na rafach występują koralowce znacznie większe o podobnym wyglądzie jak np. Tubastrea. Gatunek Leptosammia purvoti został nazwany na cześć francuskiego biologa morskiego Georgesa Pruvota (1852-1924), który wspólnie ze swoją żoną badał mięczaki morskie i opisywał naukowo wiele nowych gatunków.
W Morzu Śródziemnym jak i wokół europejskich wybrzeży Atlantyku strefy śródziemnomorskiej bytuje kilka podobnych gatunków, z którymi można pomylić Leptosammia pruvoti. Występują u nich pewne różnice w budowie, wielkości i kolorystyce - są to m.in. Astroides calycularis i Balanophyllia regia. Można jednak w warunkach domowych rozróżnić wszystkie te koralowce, gdyż Astroides calycularis rośnie kolonijnie - polipy występują licznie i ciasno obok siebie i wyrastają ze wspólnej podstawy. Leptosammia pruvoti jest koralowcem pojedynczym (samotniczym) np. z kilkoma polipami, natomiast Balanophyllia regia to koral, u którego jeden polip jest de facto osobnym koralowcem. Może on rosnąć w większej grupie połaciowo ale pojedyncze korale nie wyrastają ze wspólnej podstawy jak u Astroides calycularis i dlatego polipy Balanophyllia regia nie rosną ciasno obok siebie.
Zdjęcie: Azul Marino Lanzarote, Balanophyllia regia, Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania, Ocean Atlantycki).
Zdjęcie: Astroides calycularis, CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie: tato grasso, Astroides calycularis, CC BY-SA 3.0.