Nazwa gatunkowa: Bithynia tentaculata.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: Zagrzebka pospolita, Bitynia pospolita, Bitynia błotna.
Występowanie geograficzne: głównie środkowa i północna Europa (w tym Polska).
Muszla: gładka i błyszcząca o wielkości 1,2-1,5 cm koloru żółtego, beżowego lub brązowego niekiedy nakrapiana.
Ciało: zwykle jasne w kolorze beżowym. Ślimak posiada wieczko (operculum). Czułka często układają się w kształt łukowaty.
Długość życia: 1,5-3 lata.
Typ środowiska: wody stojące - stawy, bagna i wolno płynące rzeki oraz jeziora na głębokości 0,5-5 m. Preferuje muliste dno.
Wymagane parametry wody: zalecane 7-8,5 PH (w naturze są spotykane także w wodzie o PH mniejszym niż 7).
Temperatura: w akwariach zalecana 16-24 °C. Brak danych na temat tolerowanych temperatur w akwariach, jednak zasięg ich południowego występowania w Europie na linii dolnej granicy Belgii, Niemiec, Czech, Węgier i dolnej Rumunii wskazuje, że jest to gatunek bardziej zimnolubny.
Zalecany minimalny litraż: 15 l.
Zachowanie: brak danych.
Dieta: głównie gnijące rośliny, glony oraz padlina. Ślimak ma zdolność odfiltrowywania glonów i zawiesiny z wody, którą się odżywia.
Rozmnażanie: ślimaki są rozdzielnopłciowe. Jaja w naturze są składane w pakietach o charakterystycznym dwu-rzędowym kształcie na twardych powierzchniach jak kamienie czy drewno, z których wykluwają się już w pełni wykształcone małe ślimaki.
Uwagi: gatunek jest dosyć odporny na zanieczyszczenia metalami ciężkimi, jak kadm, ołów, rtęć i może stanowić biowskaźnik w zbiornikach wodnych tych pierwiastków w naturze, ponieważ odkłada te metale w swojej tkance.
Zdjęcie: Krzysztof Ciecieręga, Bithynia tentaculata
Tekst: Tommy Aquario