Uwaga - w artykule brak zdjęcia poglądowego. Pracujemy nad tym aby zdjęcia omawianego poniżej gatunku pojawiły się jak najszybciej. Jeżeli chcesz nam pomóc i dysponujesz własnoręcznie wykonanym zdjęciem tego gatunku to możesz je przesłać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nazwa gatunkowa: Tropheops tropheops.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi (Afryka Wschodnia).
Wygląd: głowa z pyszczkiem zaokrąglona. Samce w podstawowej odmianie są w kolorystyce brudnożółtej (szarożółtej) w pionowe niebieskoszare pasy na tułowiu. Linia brzucha u nich jest jest żółtawa, a linia grzbietu niebieskawa. Natomiast samice są szarożółte w lekko zaznaczone pionowe pasy na tułowiu w kolorystyce brązowawej.
Rozmiar: samiec 14 cm, samica do 12 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: strefa skalista.
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 8-8,5.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: 450 l. (minimalna powierzchnia dna zbiornika 150x50 cm).
Zachowanie: gatunek silnie agresywny i terytorialny. Osobniki trzymane w zbyt małej grupie wzajemnie się eliminują. Najlepiej trzymać te ryby w przerybieniu - wówczas agresja rozłożona jest na większą liczbę osobników. Zaleca się tworzenie haremu (1+5/6 samic). Ponadto zaleca się trzymanie jednego haremu w zbiorniku.
Dieta: roślinożerne. W akwariach bez problemu ryby pobierają pokarmy sztuczne w postaci płatków i granulatów - należy podawać im pokarm roślinny, w tym glony oraz mięsny np. mrożony.
Dymorfizm płciowy: występują różnice w wielkości (samce nieco większe), różnice w zachowaniu (samce bardziej agresywne) oraz w ubarwieniu (patrz "Wygląd"). U samców występują zwykle atrapy jajowe (rysunek żółtych jaj na płetwie odbytowej).
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. W jego trakcie samica składa partiami jaja (najczęściej w grocie), które samiec od razu zapładnia. Następnie samica natychmiast zbiera ikrę do pyska i ją inkubuje przez 20-30 dni (długość czasu jest zależna od wielu czynników - m.in. od temperatury wody). Młodych jest zwykle około 40 szt. Po pewnym czasie samica wypuszcza wylęg i pilnuje go jeszcze przez kilka dni. W tym czasie młode można skarmiać dobrze rozdrobnionym pokarmem suchym.
Uwagi: w hodowlach otrzymano liczne odmiany barwne.