Zdjęcie: François Libert, Bodianus axillaris, dorosłe osobniki, CC BY-NC-SA 2.0
Zdjęcie: François Libert, Bodianus axillaris, osobnik w ubarwieniu młodocianym, CC BY-NC-SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Bodianus axillaris.
Nazwa polska: brak, jednak nazwa rodzajowa w obiegu akwarystycznym uległa spolszczeniu - "bodian".
Występowanie geograficzne: Indo-Pacyfik od Morza Czerwonego i wzdłuż wschodnich wybrzeży Afryki (Madagaskar i RPA) aż po środkowy Pacyfik.
Wygląd: ryba inaczej wygląda gdy jest młoda i zupełnie inaczej gdy jest dojrzała (inne jest ubarwienie). Dorosłe osobniki posiadają różne zestawienia barwne - tułów jest dwu kolorowy - jego tylna część jest jaśniejsza. Zwykle jest to zestawienie barwy różowej i białej, fioletowej i białej lub bordowej i białej. Na płetwach występują czarne oczka. Młode ryby są ciemnobrązowe lub czarne w białe duże kropki.
Rozmiar: do 20 cm - jeden z mniejszych bodianów, przez co lepiej komponuje się z innymi gatunkami ryb w akwariach rafowych niż pozostałe bodiany.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: żyje głównie na rafach koralowych lub w bliskim ich sąsiedztwie, rzadziej spotykany wśród gruzowisk skalnych.
Wymagane parametry wody: KH 7-12, pH 8.1-8.4, zasolenie ok. 34-36‰.
Temperatura: zalecana 24-27°C
Zalecany minimalny litraż: ok. 720 l. dla jednego osobnika w akwarium wielogatunkowym. Minimalna długość zbiornika - 180-200 cm.
Zachowanie: młode osobniki są spokojne i towarzyskie, dorosłe są bardziej zadziorne ale istnieją doniesienia o dobrym wpasowaniu się w obsadę zbiornika morskiego o ile jest on odpowiedniej wielkości. Osobniki dobierają się w pary tylko na czas tarła, po za tym okresem raczej nie tolerują się wzajemnie w tym samym zbiorniku.
Dieta: żywi się mięczakami i drobnymi skorupiakami, również wieloszczetami (w przypadku braku pokarmu). Lubi polować na różnorodne bezkręgowce wodne. Można podawać mrożone lasonogi, kryla, kiełża.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: brak danych.
Uwagi: Bodianus axillaris jest bardzo podobny do Bodianus dictynna. Najpewniejszym sposobem rozróżnienia obu gatunków jest sprawdzenie obecności czarnej plami przy podstawie płetw piersiowych. Dorosły Bodianus dictynna ich tam nie posiada.