Nazwa gatunkowa: Centropyge acanthops.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: zachodnia część Oceanu Indyjskiego: Morze Czerwone, Zachodnie wybrzeże Indii, wschodnie wybrzeże Afryki (Somalia, Kenia, Tanzania, Zanzibar, Madagaskar, Seszele, Mauritius).
Wygląd: ryba dwu kolorowa żółto-niebieska lub pomarańczowo niebieska. Głowa i grzbiet jest żółta lub pomarańczowa. Płetwa ogonowa ma lekkie zabarwienie żółte. Reszta ciała niebieska lub granatowa.
Rozmiar: jest to jedna z mniejszych centropyg - do 8 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: występuje głównie na rafach koralowych.
Wymagane parametry wody: zalecane PH 8,0-8,4, zasolenie 35,5‰.
Temperatura: zalecana 24,5-26°C.
Zalecany minimalny litraż: dla jednej sztuki 200 l. w wielogatunkowym akwarium morskim. Wymagany litraż dla jednej pary w wielogatunkowym akwarium morskim to około 300-350 litrów. Niewielki harem (3-4 szt.) aby nie zawłaszczył całego zbiornika musie mieć akwarium minimum 720 litrów o długości 200 cm.
Zachowanie: agresywny w stosunku do ryb o podobnym kształcie i wielkości. Wszystkie młode ryby są samicami, kupując dwie lub więcej sztuk - zawsze dominująca samica przekształci się w samca. W naturze ryby te obierają swoje rewiry. Z reguły samiec posiada swój harem (kilka samic) na swoim terytorium. Gdy zginie wówczas najwyższa w hierarchii samica przekształca się w samca (trwa to 3-4 tygodnie). W akwariach można ten gatunek trzymać w parach. Ryby te nie dogadują się z garbikami, walcząc z nimi o terytoria. Ponadto podskubują korale, zwłaszcza typu SPS (w mniejszym stopniu także LPS i korale miękkie). Z tego względu bardziej nadają się do akwariów skalnych lub bardzo dużych zbiorników rafowych, mocno zarośniętych koralami, gdzie ich działalność nie będzie zbytnio niszczycielska.
Dieta: wszystkożerny - należy podawać pokarmy mrożone (kryl, lasonogi, solowiec) oraz pokarm roślinny (algi nori, spirulina). Można skarmiać także pokarmami suchymi w postaci płatków i granulatów.
Dymorfizm płciowy: samiec nieznacznie większy o dominującym zachowaniu w parze lub haremie.
Rozmnażanie: para wyciera się o zachodzie słońca. Samiec tańczy krótką chwilę po czym drażni pyszczkiem partie brzuszne samicy. Uwolnienie jaj i zapłodnienie odbywa się w toni wodnej. Zapłodnione jaja dryfują przez pewien czas w morzu. Po czasie wykluwają się z nich larwy, które żywią się z toni wodnej planktonem.
Uwagi: centropygi należą do ryb, które nie są problemowe w kwestii przyjmowania pożywienia.