Idol mauretański jest rybą dość charakterystyczną. Gatunek ten ma bardzo ciekawy kształt - wygląda jak słodkowodny skalar ukazany w karykaturze. Na białym ciele występują dwa czarne szerokie pasy. Tylna płetwa jest czarna tak samo jak dolna końcówka pyszczka. Natomiast na górnej części pyszczka, który jest biały, ryba posiada żółty znaczek w czarnej obwódce, który wygląda jak plaster przyklejony do nosa. Aparat gębowy przypomina nieco dziób. Płetwa grzbietowa jest wyraźnie wydłużona. Żółte akcenty na ciele mogą być bardziej lub mniej uwydatnione i są zależne od miejsca pochodzenia. Śmieszności tej rybce dodaje kształt jej brzucha, który ma mocno zaokrąglony i uwydatniony kształt. W efekcie idolek wygląda w taki sposób jakby miał nadwagę.
Żyje on w Indo-Pacyfiku, spotkać go można na wschodnich wybrzeżach Afryki, w Zatoce Perskiej, w okolicach Australii i Indonezji oraz u wybrzeży wysp Polinezji i Hawajów, a także u wybrzeży południowej Kalifornii, Meksyku i Peru. Pływa na głębokościach od 3-180 metrów, jednak zwykle przebywa na głębokościach do 30 metrów. Dorasta w naturze do 25 cm, w akwariach nie przekracza 22 cm. Jest to ryba, która cały czas jest w ruchu, choć nie pływa jakoś bardzo dynamicznie i agresywnie. Bardzo ciężko się aklimatyzuje i przyzwyczaja do nowych parametrów wody. Dlatego aklimatyzacja powinna być odpowiednio długa, a docelowe akwarium powinno być mocno dojrzałe i ustabilizowane. Ryba źle znosi nawet niewielkie ilości azotanów i fosforanów w wodzie, dlatego powinny być one w możliwie najmniejszych wartościach. Dlatego też konieczny jest wydajny odpieniacz i odpowiednio skomponowany sump. Idolki nie tolerują żadnych preparatów i leków. Są to ryby dosyć delikatne i zaleca się trzymanie ich tylko bardzo doświadczonym akwarystom.
Zbiornik powinien być obszerny z możliwością dużej swobody do pływania, dlatego też zaleca się raczej niskie aranżacje skalne. Minimalne wymiary akwarium to 2 metry długości i minimum 720 litrów pojemności. Ryba jest względnie spokojna w odniesieniu do innych gatunków, jednakże nie zaleca się jej łączenia z pensetnikami i pokolcami. Mniejsze gatunki są dla niej zazwyczaj obojętne i nie są przez nią nękane. W akwarium wielogatunkowym Idolka należy trzymać pojedynczo. W naturze, gdy ryby są młode - spotyka się je zwykle w małych grupach liczących 2-5 osobników. Po osiągnięciu docelowych rozmiarów idolki pływają samotnie łącząc się w pary tylko na czas tarła. W akwariach nie udaje trzymać ich w parach i są wobec siebie bardzo agresywne. Idolki są jajorodne, larwy po wykluciu swobodnie unoszą się w toni wodnej i zachowują się jak typowy zooplankton. W niewoli gatunek ten się nie rozmnaża.
Zdjęcia: Tommy Aquario
Akwarium powinno być prowadzone na żywej skale, tak aby rybka mogła wyciągać sobie ze skał drobne mięczaki, skorupiaki, gąbki, kiełże, wieloszczety i innego rodzaju robactwo rafowe. Rybki te ciężko przestawia się na pokarmy mrożone i suche. Zaleca się aby przy przestawianiu Idoli z żerowania na skałach na mrożonki, po drodze podawać także żywy pokarm. Należy także pamiętać, że podobnie jak pensetniki, ryby z uszkodzonym pyszczkiem nie będą żerowały. Po za tym ryby te zjadają także glony i niszczą korale, często je podskubując.
Zanclus cornutus, w naturze, odmiana o żółtym zabarwieniu.